Uy » Online olimpiada » Tarix olimpiada » 10-sinf Tarix olimpiada №3 Tarix olimpiadaViloyat 2021-2022 o'quv yili 10-sinf Tarix olimpiada №3 InfoMaster Avgust 19, 2024 7 Ko'rishlar 1 izoh SaqlashSaqlanganOlib tashlandi 0 0 12345678910111213141516171819202122232425 Tomonidan yaratilgan InfoMaster 10-sinf Tarix olimpiada №3 2021-2022 o'quv yilida viloyat bosqichida tushgan savollar. 1 / 25 1. Amir Temur saltanatni o‘n ikki toifaga bo‘lib, ularga tayangan holda ish yuritgan bo‘lib shulardan 1- toifa vakillari kimlar edi? A) vazirlar, bosh kotiblar, devon munshiylari B) amirlar, sarhanglar, sipohsolor, lashkarboshi C) Sayyidlar, ulamo, shayxlar, fozillar D) aqlli, tajribali, eng ishonchli kishilar 2 / 25 2. XIX asrning ikkinchi yarmida Xiva xonligi shimolda qayer bilan chgaradosh bo`lgan? A) Qozoq juzlari B) Buxoro C) Eron D) Kaspiy dengizi 3 / 25 3. Kimning esdaliklari fransuz va nemis tillariga tarjima qilingan? A) N. Muravyov B) Blankennagel C) N. Ignatyev D) F. Beneveni 4 / 25 4. Simoneseki sulhiga ko‘ra, Yaponiya qaysi hududlarni qo‘lga kiritgan edi? A) Lyaodun, Tayvan, Peskador orollarini B) Lyaodun, Kurill, Saxalin orollarini C) Tayvan, Penxu va Gongong orollarini D) Syangan, Tayvan va Penxu orollarini 5 / 25 5. Podsho Rossiyasi qo‘shinlari tomonidan sharqiy Turkistonning Ili o‘lkasidagi qo‘zg‘olon bostirilgan yilda qoraqalpoqlarning qaysi volostida mustamlakachilarga qarshi xalq qo‘zg‘oloni boshlangan? A) Biybozor va Nukus volostida B) Qo‘ng‘irot va Nukus volostida C) Chimboy va Biybozor volostida D) Mo‘ynoq va Nukus volostida 6 / 25 6. XIX asr oxiri − XX asr boshlarida quyidagi qaysi hududda Italiyaning mustamlaka rejalari amalga oshmadi va bu hudud o‘z mustaqilligini saqlab qoldi? A) Eritreya B) Liviya C) Efiopiya D) Somali 7 / 25 7. Yevropaliklar tomonidan Hindiston va Amerikaga dengiz yo‘llarining ochilishi muhim savdo yo‘llarining yo‘nalishini o‘zgartirib, bir qator shaharlarning rivojlanishiga sabab bo‘ldi. Ushbu shaharlar berilgan to‘g‘ri javobni toping. A) Parij va London B) Venetsiya va Anqara C) Lissabon va Seviliya D) Antverpen va Venetsiya 8 / 25 8. Ma’lumki, O‘rta Osiyoda taraqqiyparvarlar rivojlangan jamiyat yaratishdek o‘z g‘oyalarini amalga oshirishda mutaassiblik, loqaydlik, qoloqlikka qarshi kurash olib borishga alohida ahamiyat berganlar. Ular bu vazifalarni amalga oshirishda quyidagi qaysi yo‘nalishlarni ustuvor deb hisoblaganlar? 1) o‘lkada yangi usul maktablari tarmog‘ini kengaytirish; 2) Davlat dumasida savdo-sotiq egalariga imtiyoz berish; 3) qobiliyatli yoshlarni chet elga o‘qishga yuborish; 4) rus burjuaziyasini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash; 5) turli ma’rifiy jamiyatlar va teatr truppalari tuzish, gazeta va jurnallar chop etish; 6) soliqlar masalasida radikal islohotlar o‘tkazish A) 2, 4, 5 B) 1, 4, 6 C) 2, 3, 6 D) 1, 3, 5 9 / 25 9. Birinchi jahon urushining Buyuk Britaniya uchun oqibatlari to‘g‘ri berilgan javoblarni belgilang. 1. Urush Buyuk Britaniyaning hukmron doiralariga katta siyosiy g‘alaba va obro‘ olib keldi. 2. Mustamlaka imperiyasi yanada kengaydi. Katta reparatsiya olindi. 3. Buyuk Britaniya AQSHdan va o‘z dominionlaridan qarzdor bo‘lib qoldi. 4. Iqtisodiy o‘sish sur’atlari juda past bo‘lib, inqiroz va turg‘unlik odatiy holga aylandi. A) 2, 4 B) 1, 3 C) 1, 2, 3 D) 1, 2, 3, 4 10 / 25 10. 1830-yilda Parij shahrida boshlangan inqilobning maqsadi nima edi? A) respublika tuzumi o‘rnatish B) ishchilarga saylov huquqi berish C) cheklangan monarxiya tuzumi o‘rnatish D) imperiyani qayta tiklash 11 / 25 11. Bir yilda sodir bo‘lgan voqealar berilgan javobni aniqlang. 1) Inglizlarning Markaziy Osiyoga A.Byorns boshchiligida yuborgan elchilari Buxoroga kirib keldi; 2) Pekinda Xitoy-Qo‘qon shartnomasi imzolandi; 3) Inqilob natijasida Iyul monarxiyasi quladi, Fransiya Respublika deb e’lon qilindi; 4) Buyuk Britaniyada parlament islohoti o‘tkazilib, unga ko‘ra yirik sanoat markazlariga 144 ta o‘rin ajratib berildi; 5) Urugvay to‘la mustaqillikka erishdi; 6) Braziliya Portugaliyadan mustaqil deb e’lon qilindi. A) 3, 5, 6 B) 1, 2, 4 C) 2, 4, 6 D) 1, 3, 5 12 / 25 12. O‘rta Osiyoning quyidagi shaharlari Podsho Rossiyasi qo‘shinlari tomonidan egallangan yillariga qarab to‘g‘ri xronologik tartibda ko‘rsatilgan javobni belgilang.1) Kattaqo‘rg‘on; 2) Namangan; 3) Jizzax A) 3, 1, 2 B) 1, 3, 2 C) 3, 2, 1 D) 1, 2, 3 13 / 25 13. Franklar davlatida qirolning qaysi ishlarini boshqarishni graflarga topshirishi ularning hokimiyatini kuchaytirdi? A) soliq B) sud C) moliya D) iqtisodiyot 14 / 25 14. XVIII asr boshlarida vujudga kelgan Qo‘qon xonligi g‘arbda qaysi hudud bilan chegaralanar edi? A) Buxoro va Xiva xonligi B) Sharqiy Turkiston va Yettisuv C) Qorategin, Darboz, Ko‘lob, Sho‘g‘non D) Vaxsh, Kofirkon, Panj bo‘yi 15 / 25 15. Simon Bolivar Buyuk Kolumbiya Prezidenti lavozimini egallagach amalga oshirmoqchi bo‘lgan qaysi tadbir pomeshchiklarning qarshiligiga duch kelib amalga oshmay qolgan? A) Ispaniyadan ozod qilingan barcha Amerika respublikalarining konfederatsiyasini tuzish loyihasini ishlab chiqishi B) Yirik pomeshchiklarning yerlarini musodara qilish to‘g‘risida qonun loyihasini ishlab chiqishi C) Yirik pomeshchiklarga soliq solish D) Chet el kapitali kirib kelishiga to‘sqinlik qilish to‘g‘risidagi qonun loyihasini ishlab chiqishi 16 / 25 16. 1885-yilda Kaspiyorti temiryo‘lining qurilishi va 1887-yil oxirlarida Amudaryo flotiliyasining ta’sis etilishi Xiva xonligiga qanday ta’sir ko‘rsatgan? A) Buyuk Britaniya ta’siri ortishiga olib kelgan B) Buxoro bilan savdo-sotiqni rivojlantirgan C) Rossiyaga qaramlikni yanada kuchaytirgan D) xonlik iqtisodiy ahvolini ko‘tarilishiga olib kelgan 17 / 25 17. Rossiya imperiyasining mustamlakachilik siyosati davrida qabul qilingan Nizomlar asosida amalga oshirilgan ishlari mos ravishda berilgan javobni aniqlang. 1) 1867-yilgi “Nizom loyihasi” bo‘yicha; 2) yangi 1886-yilgi “Turkiston o‘lkasini idora qilish to‘g‘risidagi Nizom” bo‘yicha. a) muvaqqat harbiy-sudlov komissiyalari tuzildi; b) uyezd sudlari bekor qilindi; c) general-gubernatorlik Devonining sudlov bo‘limi tashkil etildi; d) sud tergovchilari, viloyat prokurori va ularning yordamchisi lavozimlari joriy etildi; e) Turkiston viloyatinini boshqarish bo‘yicha harbiy mahkama joriy etildi. A) 1-a, c, 2-d, e B) 1-a, b, 2-c, d C) 1-a, c, 2-b, d D) 1-a, d, 2-b, e 18 / 25 18. Buyuk ipak yo‘lida joylashgan shaharlarni ketma-ketligida joylashtiring? 1. Sian 2. Yorkent 3. Samarqand 4. Dunxuan 5. Buxoro 6. Marv 7. Termiz A) 1, 4, 2, 3, 5, 7, 6 B) 4, 1, 2, 3, 6, 5, 7 C) 1, 4, 3, 2, 5, 6, 7 D) 4, 1, 2, 3, 5, 7, 6 19 / 25 19. Farg‘onada istiqlolchilik harakati qachon o‘zining eng yuqori cho‘qqisiga chiqdi? A) 1918-yil bahorining oxiri va yozida B) 1919-yil qishining oxiri va bahorida C) 1920-yil yozi va kuzida D) 1919-yil yozining oxiri va kuzida 20 / 25 20. Lotin Amerikasiga AQSH kapitali kirib kela boshlagan davrni aniqlang. A) XIX asr boshlari B) XX asr boshlari C) XIX asr o‘rtalari D) XIX asr oxiri 21 / 25 21. Rossiyaning O‘rta Osiyoni bosib olishining qaysi bosqichi uzoqroq davom etgan? A) uchinchi bosqichi B) ikkinchi bosqichi C) to‘rtinchi bosqichi D) birinchi bosqichi 22 / 25 22. Xitoyda ilmiy bilimlarning rivojlanishini taqozo etgan omil qaysi javobda to‘g‘ri berilgan? A) odamlarning o‘zini qurshab turgan tevarak-atrofni tushunishga intilishi; B) davlatning iqtisodiy taraqqiyot ehtiyojlari; C) mahalliy aholining kundalik hayoti ziroatchilik, hunarmandchilik, binokorlik bilan bog‘liqligi; D) yuqumli kasalliklar, ochlik va qurg‘oqchilikni tez-tez takrorlanib turishi; 23 / 25 23. Buxoroda ashtarxoniylar hukmronligi davrida qaysi omillar natijasida markaziy hokimiyat zaiflashgan?1) Qo‘qon xonligi bilan bo‘lib o‘tgan urushdagi mag‘lubiyat; 2) devonlar orqali boshqaruv tizimining barbod bo‘lishi; 3) taxtning otadan bolaga o‘tmaganligi; 4) viloyatlarda hokimiyat viloyat hokimlari qo‘lida to‘planishi A) 1, 4 B) 2, 4 C) 1, 3 D) 2, 3 24 / 25 24. IX asr oxiri − X asr boshida qaysi Rus knyazi Vizantiya bilan manfaatli shartnoma tuzib, rus savdogarlariga Vizantiya bilan bojsiz savdo qilish imkonini yaratadi? A) Oleg B) Ryurik C) Yaroslav D) Vladimir 25 / 25 25. Quyidagilardan asr boshida yuz bergan voqeani aniqlang. A) Yevropa savdo chorrahalari Shimoliy dengiz qirg‘oqlariga ko‘chdi B) gollandiyaliklar Avstraliya qirg‘oqlarini tadqiq eta boshladilar C) Rus yerlarining Moskva atrofida birlashish jarayoni nihoyasiga yetdi D) okean to‘lqinlariga bardosh beruvchi, shamolga qarshi suza oladigan yelkanli kema – karavella yaratildi 0% Testni qayta ishga tushiring Tomonidan Wordpress Quiz plugin Author: InfoMaster Foydali bo'lsa mamnunmiz