e-mail manzilini to'g'ri kriting, barcha ma'lumotlar sizga yuboriladi.
Testda 76% va undan yuqori natija oling va sertifikatni yuklab oling.
Toshkentdagi qo’zg’olonda politsiyaga qarata «Bizni o'ldirsanglar ham o'g'illarimizni sizlarga bermay-miz», deb xitob qilgan qo’zg’olon faollaridan birini toping.
Qaysi javobda davlat asoschilarining nomlari keltirilgan?
“Qirqqiz” dostonida Guloyimning otasi Olloyor hukmronlik qilgan yurt nima deb atalgan?
1909 yilda Xivada necta sanoat korxonasi bo’lgan?
“Xitoy uyushmalar ittifoqi” siyosiy tashkiloti qabul qilgan dasturiga ko’ra ko’zda tutilgan masalalar to’g’ri ko’rsatilgan javobni toping. 1) Sin monarxiyasi ag’darish; 2) yevropaliklarni mamlakatdan quvib chiqarish; 3) respublika ta’sis etish; 4) sanoat korxonalarini barpo etish; 5) yerga egalik qilish huquqini tenglashtirish; 6) mustaqillikni tiklash.
Kiyev Rusi hukmdorlari va ular faoliyati bilan bog’liq bo’lgan voqealarni to’g’ri muvofiqlashtiring. 1)Bolgariya, bijanaklar va Vizantiyaga qarshi yurish qilgan; 2)Drevlyan qabilalari bilan jangda halok bo’ladi; 3)Kiyev ostonalarida bijanaklarni uzil-kesil mag’lubiyatga uchratadi; 4)Dunay bo’ylarida yashagan bulg’orlarga qarshi harbiy yurish uyushtiradi; a)Yaroslav; b) Igor; c) Svyatoslav; d) Vladimir;
Quydagi hukumdorlar va ularning amalga oshirgan ishlarining to’g’risini toping.
“Skifiyalik Tamerlanning ulug`vorligi” asari bosilib chiqan yildan bir asr oldin bo`lgan voqeani toping?
Xalifalikning Sharqqa yurishlari Hindistonda qayerga qadar davom etgan?
Qachon O`zbekiston Kompartiyasining Markaziy Komitetining mafkuraviy masalalarga bag`ishlangan X plenumi bo`lib o`tgan?
Yarim o’tkazgichli integral mikrosxemalar kim tomonidan yaratildi?
Xusrav I Anushervonning hukmronligi tugagan yildan III asr keyin bo`lgan voqeani toping?
Kimning asarlarida diniy ta`limot,islomiy urf-odatlar insonning kamol topishida dunyoqarshining shakllanishi mohiyati talqin etilgan?
Usmon Yusupov nechinchi yillarda O`zbekiston SSR Ministrlar Soveti raisi bo`lgan?
Shoir Vola qaysi yillarda yashab o‘tgan?
Qachon yangi tahrirda qabul qilingan «O‘zbekiston Respublikasining soliq kodeksi» asosida ish yuritmoqda?
Atrof-muhitni himoya qilish va barqaror taraqqiyot bo‘yicha Rio-de-Janeyro shahrida o‘tkazilgan konferensiyada XXI asrdagi harakat, jumladan, butun insoniyat uchun barqaror-xavfsiz rivojlanish konsepsiyasini ishlab chiqish dasturi qabul qilingan?
O`rta asrlarda qaysi xudo dahshatli va halokatli hisoblangan?
Markazi Balx bo`lgan hududlarni Amir Temur kimga suyurg`ol qilib bergan?
“Jaloliddin Manguberdi” tarixiy dramasi qachon yozilgan?
Bobil davlatida qaysi sohalar rivojlangan? 1) dehqonchilik 2) chorvachilik 3) hunarmandchilik 4) ishlab chiqarish 5) savdo-sotiq 6) qurilish sohasi
Doro I hukmronligi davrida qayerdan qayergacha cho`zilgan ulkan davlat barpo etilgan?
Sosoniylar shohi Pero`z halok bo`lgan davrdan yarim asr keyin bo`lgan voqeani toping?
1446-yilda Dashti Qipchoq hukmdori Abulxayrxon Sirdaryoning o'rta oqimidagi shaharlarni bosib olib o'z davlati poytaxtini qayerga ko'chirgan edi?
Ganza ittifoqi qachon Shimoliy dengizda savdodagi raqobatchisi Daniya qiroliga jiddiy zarba beradi.
Qachon Kongo Demokratik Respublikasida Mobutuning diktator rejimi ag‘darilgan?
Mil avv VII-VI asrlarda Xorazm,So`g`d va Baqtriya manzilgohlaridan nimalar topilgan? 1) zargarlik buyumlari 2) kulolchilik idishlari 3) oltin va kumush idishlar 4) temir va bronza buyumlar
“O`zbekiston SSR Fanlar akademiyasining ishi to`g`risida”gi masala buyicha akademik olimlardan sharqshunos va tarixchi kim bo`lgan?
Tezyurar poyezdning 2015 yilda qaysi yo’nalishi ishga tushirildi ?
O`rta asrlarda qaysi davlatda aholi orasida jinlar,suv parilari va boshqa afsonaviy siymolarga e`tiqod ham saqlanib qolgan?
O`rta asrlarda qaysi davlatda davolash maxsus tayyorlangan suyuq va quyuq qorilardan foydalanilgan?
Qachondan boshlab, barcha bolali oilalar uchun yagona nafaqa joriy etilgan?
Qaysi ijodkor 70 dan ortiq tilni bilgan?
Arzinjon yaqinida jang bo`lgan yili bo`lgan voqeani toping?
O`rta asrlarda qaysi davlatning markazi Zarafshon vohasi bo`lgan?
Zamaxshariyning arab tili fonetikasi va morfologiyasiga bag`ishlangan asari?
Qadimgi ko`kturk bitiklari Oltoy va Sharqiy Turkistondan tashqari yana qaysi hudulardan topilib o`rganilgan? 1) Yettisuv 2) Farg`ona 3) Buxoro 4) Samarqand 5) Zarafshon