e-mail manzilini to'g'ri kriting, barcha ma'lumotlar sizga yuboriladi.
Testda 76% va undan yuqori natija oling va sertifikatni yuklab oling.
Quyidagi qaysi jadid namoyondasi o'zi tashkil qilgan yangi usul maktabi uchun «Birinchi muallim», «Ikkinchi muallim» «Turkiy guliston yoxud axloq» kabi darsliklarni yaratdi?
Turkiston general-gubernatorligi tuzilgan vaqtda ...
Qoraqalpoq shoirlarini yashagan yillari bilan muvofiqlashtiring. 1. Kunxo‘ja 2. Otash Olshinboy 3. Ajiniyoz a) 1824-1878-yy. b) 1799-1880-yy. c) 1788-1875-yy.
Misrda marhumlar va mumiyolanganlar xudosi kim?
Qaysi hukmdor davrida yerni sotish, sotib olish yoki garovga qo'yishni taqiqlovchi qonun chiqardi?
Yevropaliklar tomonidan Hindiston va Amerikaga dengiz yo'llarining ochilishi muhim savdo yo'llarining yo'nalishini o'zgartirib, bir qator shaharlarning jadal rivojlanishiga olib keldi. Dastlab qaysi shaharlar jadal rivojlandi?
...da Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Saudiya Arabistoni poytaxti Ar-Riyod shahrida bo‘lib o‘tgan AQSh va arab-musulmon davlatlari sammitida ishtiroki doirasida Tojikiston Prezidenti Imomali Rahmon bilan ilk bor uchrashdi.
Quyidagi monopoliyalar qaysi davlatlarda tashkil topganligi to’g’ri ko’rsatilgan javobni belgilang. 1)Reyn-Vestfaliya sindikati; 2) “Med” jamiyati; 3) “Fiat” aksiyadorlik jamiyati; 4)“Po’lat korporatsiyasi” tresti; Italiya; b) AQSH; c) Germaniya; d) Rossiya;
Yevropada Cherkov yig’inlari chaqirilgan vaqtda zaiflasha boshlagan (a) davlat hamda, Yevropa monastrlari tashkil etila (b) boshlagan vaqtda markazlashgan davlatni aniqlang. 1) Aksum; 2) Rim; 3) Kushon; 4) Pekche;
Navro’z Ahmadxon vafot etgach, Abdullaxon II darhol qaysi hududlarda o’z hukumronligini tikladi? 1) Karmana; 2) Miyonqol; 3) Shahrisabz; 4) Kitob;
1913-yilda Serbiya va Gretsiyaga hujum qilgan davlat xaritada nechanchi raqam bilan berilgan?
Bir-biriga bog‘liq bo‘lgan ma’lumotlar berilgan qatorlarni aniqlang.
Quyidagi voqealarni ular sodir bo'lgan yillar bilan moslashtiring. 1) Yaponiya qo'shini Koreya hududiga bostirib kirdi, Pxenyan va Seulni egalladi2) Syogun xristian dinini taqiqlovchi qonun chiqardi; 3) Humoyun uzoq kurashlardan so'ng Dehlini qaytarib oldi; 4) Akbarshoh vafot etdi; 5) Koreyaning birlashgan qo'shinlari Pxenyan va Seulni ozod qildi 6) Yevropa davlatlari Turkiyaga qarshi Muqaddas liga tuzishdi a) 1605-yil; b) 1555-yil; c) 1592-yil; d) 1684-yil ; e) 1614-yil; f) 1593-yil;
Quyidagi qaysi javobda bir yilda sodir bo’lgan voqealar berilgan? 1)Toshkentda ilk marta trolleybuslar qatnay boshladi; 2)Qo’ng’irot - Beynov termir yo’li keng miqyoda qurib bitkazildi; 3) mamlakatda oziq-ovqat va sanoat tovarlariga kartochka tizimi joriy etildi; 4) Amin Niyozov O’zbekiston SSR Oliy Soveti Prezidiumi raisi lavozimiga saylandi; 5) Chorjo’y – Qo’ng’irot temir yo’li qurildi;
Quyidagi ma’lumotlarni tahlil qilib, Eyler-Venn diagrammasiga mos keladigan javobni toping. a)Vizantiya shaharlari Nikeya va Nikomediyalar bosib olindi; b)Bey unvoni qabila boshliqlari yig’inida berilgan; c)1299-1326-yillarda hukmronlik qildi; d)Ilk bor Vazir lavozimi ta’sis etildi; e)Bursa shahri va uning atroflarini bosib oldi.
Rossiyaning O’rta Osiyo davatlari, jumladan, Buxoro amirligiga nisbatan tutadigan bosqinchilik siyosatini belgilab bergan omillar qaysi javobda to’g’ri berilgan? 1) O’rta Osiyoni egallash rivojlanib borayotgan Rossiya sanoatini arzon xomashyo bilan to’la ta’minlash imkonini berar edi; 2) Rossiyaning Hindistonga tahdid solishi mumkinligi Buyuk Britaniyani Qora dengiz sohillariga tutash Rossiya hududlariga xavf solish imkoniyatlaridan mahrum etdi; 3) Rosiyaning Qrim urushida mag’lubiyatga uchrashi; 4) Birinchi ingliz-afg’on urushining boshlanishi va Buyuk britaniyaning O’rta Osiyoga suqilib kirishiga urinishi;
Bir yilda sodir bo’lgan voqealarni aniqlang. 1)Buyuk Britaniyada konservatorlar yetakchisi Devid Kemeron bosh vazirlik lavozimini egalladi; 2) Prezident farmoniga muvofiq Ravshan Ermatov “O’zbekiston iftixori” faxriy unvoni bilan mukofotlandi; 3) O’zbekiston Respublikasi “Komolot” yoshlar ijtimoiy harakati tuzildi; 4) Shahrisabz shahrining 2700 yilligi nishonlandi;
Afrikadagi qaysi davlat Buyuk Britaniya va Fransiya oʻrtasidagi raqobat munosabatlaridan ustalik bilan foydalanib, oʻz mustaqilligini saqlab qolgan?
Mashhur rus zoology va sayyolaridan kim Pomir tog’ tizmalarini o’rganib chiqib, sayohati davomida botanika va mineralogiyaga oid namunalar to’plagan?
XXSRda Qishloq xo’jaligida yagona soliq tizimi joriy etilgan yilda sodir bo’lgan voqealarni aniqlang. 1)Gretsiya qo’shinlari Turkiya hududidan batamom quvib chiqarildi; 2) Erondagi mavjud hukumatni Rizoxon ag’darib tashladi; 3) Sun Yatsen Xitoy Respublikasi prezidenti lavozimiga saylandi; 4) Fayzulla Xo’jayev Berlinga nemis banklari va chet el savdo kampaniyalari bilan shartnoma imzolash uchun bordi;
Quyidagi hukmdorlar va ular bosib olgan hududlar mos ravishda berilgan javobni aniqlang. 1) Kir II; 2) Filipp II; 3) Demetriy; 4)Kudzula Kadfiz; 5) Aleksandr Makedonskiy. a)Fors davlati; b) Afg‘oniston, Kashmir; c) Hindistonning bir qismi; d) Yunoniston; e) Yangi Bobil.
AQSH prezidentlari va ularning amalga oshirgan ishlarini moslashtiring. 1)ichki siyosatda AQSHning buyukligini tiklash va tashqi siyosatda esa boshqa davlatlarning ishlariga aralashmaslikni e’lon qildi; 2) Federal xarajatlarning asosiy qismi inson resuslarini rivojlantirishga sarfladi; 3) Iroq va Suriyadagi vaziyatning og’irlashuvi va AQSHning o’zida ham terroristik xavfining kuchayishi prezidentning obro’yini tushirib yubordi; a)Bill Klinton b) Barak Obama c) Donald Tramp
Qaysi davlatning poytaxti 1944-yil nemis fashistlaridan ozod etilgan kuni – 3-iyul Mustaqillik kuni sifatida nishonlanadi?
Quydagi hukumdorlar va ularning amalga oshirgan ishlarining to’g’risini toping.
Quyidagi grafikda shaxs nomlari va asar nomlari birbiriga mos keluvchi javobni aniqlang.
Quydagilardan VII-VIII asrlarda Movarounnahrga harbiy yurishlarni amalga oshirgan shaxslarni belgilang.1)Ubaydulloh ibn Ziyod; 2) Amir ibn Lays; 3) Qutayba ibn Muslim; 4) Tohir ibn Husayn;
Sargon I Shummer va Akkad shaharlarini birlashtirgan davrda bo'lib o'tgan voqeani aniqlang.
Jahon tarixida bir yilda sodir bo’lmagan voqealarni aniqlang.
1940-yilning sentabr oyida imzolangan Uchlar paktiga qo’shilgan davlatlar qaysi javobda to’g’ri berilgan? 1) Bolgariya; 2) Slovakiya; 3) Belgiya; 4) Polsha; 5) Rumniya; 6) Vengriya;
O’zbekiston avtomobil transporti ( O’zavtotrans ) davlat- aksiyadorlik korporatsiyasi qachon O’zbekiston avtomobil va daryo transporti agentligiga aylantirildi ?
Navoiy shaharchasiga asos solingan (a) hamda bu shahar viloyatga (b) aylantirilgan yillarda konstitutsiyasi qabul qilingan davlatlarni aniqlang. 1) Germaniya;2) Turkiya; 3) Meksika; 4) Fransiya;
1992-yilda qaysi shaharlarda milliy kurash bo‘yicha ilk xalqaro musobaqa o‘tkazildi?
Quydagi janglarni sodir bo’lgan hududlar bilan to’g’ri moslashtiring. 1)Amir Xudoydot bilan bo’lgan jangda Xalil Sulton qo’shini mag’lubiyatga uchraydi, o’zi esa asirga olindi; 2) 1410-yilning 20-aprelida Shayx Nuriddin bilan Mirzo Ulug’bek o’rtasida jang bo’ldi; 3) 1449-yilning oktabrda Mirzo Ulug’bek va o’g’li Abdullatif o’rtasida jang sodir bo’ldi; 4) 1451-yilda Abulxayrxon va Abu Saidning birlashgan qo’shinlari Mirzo Abdulloning qo’shinlarini mag’lubiyatga o’chratdi; a)Samarqand yaqinidagi Qizilravot mavzeyida; b) Sheroz yaqinidagi Zarafshon daryosi bo’yida; c) Sheroz yaqinidagi Bulung’ur atrofida; d) Damashq qishlog’i yaqinida;
Qo’qonda qo’shinning boshqaruv tartiblarini tog’ri moslashtiring. 1)o’z qo’shiniga ega beklik hokimi; 2) bekliklardagi harbiy ishning ahvoli uchun ma’sul; 3) amiri lashkar maxsus bo’linmasi boshlig’i; 4) o’ljani baholaganva qo’shinning ma’naviy qiyofasi uchun javobgar bo’lgan; 5) qo’shin muftiysi bergan fatvo ijrosining ta’minlanishini na’zorat qilgan; a)yovar; b) botirboshi; c) qo’shbegi; d) qozi rais; e) qozi askar;
Kiyev Rusi hukmdorlari va ular faoliyati bilan bog’liq bo’lgan voqealarni to’g’ri muvofiqlashtiring. 1)Bolgariya, bijanaklar va Vizantiyaga qarshi yurish qilgan; 2)Drevlyan qabilalari bilan jangda halok bo’ladi; 3)Kiyev ostonalarida bijanaklarni uzil-kesil mag’lubiyatga uchratadi; 4)Dunay bo’ylarida yashagan bulg’orlarga qarshi harbiy yurish uyushtiradi; a)Yaroslav; b) Igor; c) Svyatoslav; d) Vladimir;
Xiva xonlari va ularning amalga oshirga oshirgan ishlarini to’g’ri moslashtiring. 1)xonlik siyosiy jihatdan birlashtirildi; 2) Xiva xonligi iqtisodiy jihatdan ancha mustahkamlandi; 3) mamlakat iqtisodini yanada ko’tarish maqsadida yangi kanallar qazdirib, sug’oriladigan yer maydonlarini kengaytirdi; 4) turkman qabilalarini Xivadan quvib chiqardi va mahalliy beklarni ham bo’ysundirishga muvaffaq bo’ldi; a)Muhammad Amin; b) Olloqqulixon; c) Avaz Muhammad; d) Muhammad Rahimxon I;
1917-yilda Turkistonda paydo bo’lgan ommaviy axborot vositalari qaysi javobda berilgan 1) “El bayrog” 2) “Sadoi Turkiston” 3) “Hurriyat” 4) “Farg’ona sahifasi”