Uy » Mavzulatshitilgan testlar » Tarix mavzulashtirilgan » 8-sinf O'zbekiston tarixi » 8-sinf O’zbekiston tarixi №2 8-sinf O'zbekiston tarixi 8-sinf O’zbekiston tarixi №2 InfoMaster May 4, 2023 28 Ko'rishlar 0 SaqlashSaqlanganOlib tashlandi 0 0 12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940 Tomonidan yaratilgan InfoMaster 8-sinf O'zbekiston tarixi №2 5-10-mavzular yuzasidan testlar 1 / 40 1. Movarounnahr hukmdori Boysung'ur Mirzo Boburning qamaliga qarshi yordam so‘ragan (a) va Bobur Mirzo Samarqand taxtini ikkinchi marotaba egallagan (b) vaqtda Muhammad Shayboniyxon qayerda bo‘lgan? 1) Bog‘i Dilkusho; 2) Yassi; 3) Konigil; 4) Dashti Qipchoq. A) a-2, b-3 B) a-4, b-3 C) a-3, b-1 D) a-1, b-4 2 / 40 2. 1501-yilda kimlar to'qnashgan edi? A) Ubayduila Sulton va Bobur B) Najmi Soniy va Ubaydulla Sulton C) Bobur va Shayboniyxon D) Shoh Ismoil va Shayboniyxon 3 / 40 3. 1504-yilda…. A) Shayboniyxon Balxni egalladi B) Shayboniyxon Urganchni egalladi C) Shayboniyxon Shohruxiyani egalladi D) Bobur Kobulga borib hokimiyatni egalladi 4 / 40 4. Janubiy-g'arbiy Sibirning Tura shahri qaysi yillar mobaynida Abulxayrxon davlatining poytaxti vazifasini o'tagan? A) 1428-1431-yiilar B) 1428-1468-yillar C) 1428-1446-yillar D) 1431-1446-yillar 5 / 40 5. Samarqand shahridan tashqarida joylashgan, hukmdorlar hordiq chiqaradigan manzil qanday nomlangan? A) Chinnixona B) Konigul C) Bo‘stonsaroy D) Ko'ksaroy 6 / 40 6. Muhammad Shayboniyxon Movarounnahrni zabt etgach Ko’chkunchi Sultonni qayerga hokim etib tayinlaydi? A) Turkiston B) Samarqand C) Buxoro D) Toshkent 7 / 40 7. 1501 -yilda Bobur Muhammad Shayboniyga qarshi janga kirganida qaysi hukmdorlar unga madad kuchi yubormadilar? 1)Axsi hokimi Jahongir Mirzo; 2)Qashqar hukmdori Sulton Mahmudxon; 3)Movarounnahr hukmdori Sulton Afi 4)Xuroson hukmdori Sulton Husayn Boyqaro; A) 1, 2 B) 1, 3 C) 2, 4 D) 3, 4 8 / 40 8. Xurosonda Shohrux Mirzo hukmronlik qilayotgan vaqtda Movarounnahrni kim boshqarayotgan edi? A) Boysung'ur B) Mirzo Ulug‘bek C) Abu Said D) Shayx Nuriddin 9 / 40 9. Amir Boyshayx qaysi tarixiy shaxsga otaliqlik qilgan? A) Bobur Mirzo B) Abulxayrxon C) Shohbudog' Sulton D) Davlatshayx 10 / 40 10. Mironshohning nabirasi Abu Said Temuriylar saltanatining har ikkala qismini birlashtirishga muvaffaq bo‘lgan yilni toping. A) 1456-yil B) 1462-yil C) 1451-yil D) 1458-yil 11 / 40 11. Saroy qutlovi lavozimi qanday ishlar uchun ma’sul hisoblangan? A) davlatning moliya va xo'jalik ishlari uchun javobgar hisoblangan B) saroydagi amaldorlar tomonidan olib borilayotgan ishlar uchun ma’sul hisoblangan C) davlat mablag'i hisobidan amalga oshiriladigan ishlar uchun ma’sul hisoblangan D) dargoh xavfsizligi uchun javobgar hisoblangan 12 / 40 12. Qaysi tarixiy voqelik natijasida Boqi Muhammad Buxoro taxtiga o'tirdi? A) Din Muhammadning vafot etishi B) Xonlik zodagonlarini o‘z hokimiyati ostida birlashtirishi natijasida C) Shayboniy shaxzodalarning o‘zaro kurashlari natijasida D) Jonibek Sultonning uning foydasiga taxtdan voz kechishi 13 / 40 13. Shayboniylar vakillaridan qay birining hukmronligi davrida mamlakat poytaxti avvalgi Samarqand shahridan Buxoro shahriga ko‘chiriladi? A) Abu Said B) Ubaydullaxon I C) Abdullaxon I D) Ko‘chkunchixon 14 / 40 14. Shayboniylar sulolasining qaysi vakillari hukmronligi davrida mamlakat tasarrufidagi hududlar qatoriga Movarounnahrdan tashqari Xorazm va Xuroson hududlari ham kirgan? 1) Muhammad Shayboniyxon 2) Ubaydullaxon I 3) Navro'z Ahmadxon 4)Abdullaxon II A) 1, 3 B) 1, 2 C) 1, 2, 4 D) 1, 4 15 / 40 15. Imomqulixon Toshkent va xonlikning shimoli- sharqiy chegaralari uchun qaysi qabilalarga qarshi muvaffaqiyatli kurash olib borgan? A) qozoqlar, qalmoqlarga qarshi B) qozoqlar, jung'arlarga qarshi C) qozoq, qirg'izlarga qarshi D) jung'arlar, qalmoqlarga qarshi 16 / 40 16. Quyidagi qaysi voqea 1651-yilda yuz bergan? A) Mahmudbiy qatag'on boshchiligidagi qo'shin Balxga yuboriladi B) Muhammad Hoji Balx shahri hokimi etib tayinlanadi C) Subhonqulixon Balx shahrini egallaydi D) Xiva qo'shinlari Buxoro shahriga bostirib kirdi 17 / 40 17. Abulfayzxon kimlarning talabi bilan Muhammad Hakimbiyni Buxorodan chiqarib yuborishga qaror qilgan? A) Aholining B) Din peshvolarining C) Amaldorlarining D) Yaqinlarining 18 / 40 18. Ko'chkinchixondan so'ng taxtga kim o'tirgan? A) Ko'chkinchixonning o‘g‘li Abu Said B) Ubaydullaxonning o‘g‘li Abdulaziz C) Ko'chkinchixonning o‘g‘li Abdulatif D) Sulton Mahmudning o'gli Ubaydullaxon 19 / 40 19. Kimning davrida Mahmudbiy Balxda hokimiyatni to‘liq o‘z qo'iiga olib, o'zini “xon” deb e’lon qilgan? A) Abulfayzxon davrida B) Subhonqulixon davrida C) Abdulazizxon davrida D) Ubaydullaxon II davrida 20 / 40 20. Buxoro xonligida qaysi unvonni egallagan shaxs davlat lavozimi mansabdori hisoblanmasa-da, xon saroyida nufuzi baland bo‘lgan? A) naqib B) otaliq C) shayxulislom D) rais 21 / 40 21. Buxorodagi qaysi madrasa Ubaydullaxonni do’stiga atab qurilgan. A) Abdullaxon B) Doʻstum C) Mir Arab D) Govkushon 22 / 40 22. Ubaydullaxondan keyin taxtga kim o‘tirgan? A) Abdulatif B) Abdullaxon I C) Pirmuhammad D) Abdulaziz 23 / 40 23. Qaysi shayboniy hukmdor vafotidan so‘ng mamlakatda qo‘shhokimiyat vujudga keladi? A) Abdulmo'min B) Abdullaxon I C) Ko'chkinchixon D) Ubaydullaxon 24 / 40 24. Shayboniylarqo‘shinida tug‘chi, zabongiri va xabargiri kabi maxsus bo‘linmalarning vazifasi ba’zan vaziyat taqozo etganida qaysi harbiy qismlar tomonidan amalga oshirilgan? A) ilg'or va hirovul B) ilg'or va qorovul C) ilg'or va qalb D) ilg'or va manglay 25 / 40 25. Abdullaxon II dastlab kimni xon deb e’lon qilgan? A) Pirmuhammadxon I ni B) Iskandar Sultonni C) Ubaydulla Sultonni D) Abdulaziz Mirzoni 26 / 40 26. Shariat qonunlari bajarilishi ustidan kim nazorat olib borgan? A) shayxulislom B) muftiy C) qozikalon D) muhtasib 27 / 40 27. Kimning davridan boshlab Shayboniylar davlati rasman Buxoro xonligi deb atala boshlagan? A) Ko'chkinchixon B) Iskandarxon C) Ubaydullaxon D) Abdullaxon II 28 / 40 28. Boqi Muhammad qanday tadbirlarni amalga oshiradi? A) qo'shin tarkibini yangilash va muntazam qo'shin tashkil etish B) mamlakat sarhadlari jipsligini mustahkamlash, boshqaruv tizimini izga solish C) mamlakatdan jung'orlarni haydab chiqarish, Toshkentda qozoqlar hukmronligiga chek qo'yish D) agrar islohot o'tkazildi, yer egalarining soliq to'lamaslik tartibi bekor qilindi 29 / 40 29. Nimaning oqibatida Nodir Muhammadxon davrida Buxoro xonligida davlatchilik asoslari zaiflashdi? A) xonning o'zi mamlakatning asosiy viloyatlarini mulk qilib o'g'illari va yqin qarindoshlariga taqsimlab berishi oqibatida B) Hindiston va Eron bilan siyosiy nizoning kelib chiqishi oqibatida C) qozoq xoni qo'shinlarini mamlakat hududidan haydab chiqarib, qator hududlarni Buxoro xonligiga bo'ysundirishi oqibatida D) Nodir Muhammadxondan norozi bo'lgan bir guruh amirlar Abdulazizni xon deb e’lon qilishi oqibatida 30 / 40 30. Hirovul nima? A) qo'shinning chap qismi B) qo'shinning ortiqcha qismi C) qo'shinning orqa qismi D) qo'shinning o‘ng qismi 31 / 40 31. Mamlakatda sud ishlariga kim yetakchilik qilgan? A) raiskalon B) muhtasib C) shayxulislom D) qozikalon 32 / 40 32. Amlokdor kim tomonidan tayinlangan? A) viloyat hokimi B) xonning o‘zi C) tuman hokimi D) bosh vazir 33 / 40 33. Qaysi davlatda Viloyat hokimlari ham markazdagidek o‘zlarining boshqaruv mahkamasini tuzishgan? A) Shayboniylar davlati B) Chig'atoy xonligi C) Ashtarxoniylar Buxorosi D) Temuriylar saltanati 34 / 40 34. XVI asrning ikkinchi yarmida Muhammad Isom va uning o‘g‘li Abubakr Sa’d Buxoroda qaysi lavozimda faoliyat yuritganlar? A) shayxulislom B) muftiy C) qozi D) vazir 35 / 40 35. Subhonqulixon kimning yordamida Xiva qo‘shinlarini Samarqanddan quvib chiqarishga erishdi? A) Ibrohimbiy yordamida B) Mahmudbiy otaliq yordamida C) Amir Shohniyoz yordamida D) Muhammad otaliq yordamida 36 / 40 36. 62.1601-yilda Samarqand yaqinida kimlar o'rtasida jang boladi? A) Jahongir Sulton va Ibodulla Sulton B) Pirmuhammadxon va Boqi Muhammad C) Tavakkal va Pirmuhammadxon D) Boqi Muhammad va Abdulmo'min 37 / 40 37. Buxoro xonlaridan qay biri markaziy hokimiyatni kuchaytirish maqsadida o‘sha davrning eng ta’sirchan kuchi - yirik yer egalari hamda Jo‘ybor shayxlarining ta’slrini kamaytirishga uringan? A) Boqi Muhammadxon B) Imomqulixon C) Ubaydullaxon II D) Abdullaxon II 38 / 40 38. Dargohga tushgan arizalarni qabul qilish va ularga javob qaytarish kimning vazifasiga kirgan? A) parvonachi B) dodhox C) shayxulislom D) mushrif 39 / 40 39. Devonbegi davlatda qanday vazifani bajargan? A) davlat xazinasi uchun ma’sul hisoblangan B) soliq ishlarini boshqargan C) moliya va xo‘jalik ishlarini D) bosh vazir vazifasini 40 / 40 40. Nima sababdan Shaybonixonning o'limidan so‘ng taxtga bevosita uning avlodlari o‘tira olmagan? A) Qabila beklarining o'zboshimcha harakatlari tufayli B) Taxt uchun boshqa da’vogarlarining harbiy qudrati kuchliligi tufayli C) Vafot etgan xon o'rniga taxtga yoshi katta vakil o'tqazilishi an’anasi ga ko‘ra D) Taxt vorisligi masalasiga Eron safaviylarining aralashishi oqibatida Sizning ballingiz 0% Tomonidan Wordpress Quiz plugin Author: InfoMaster Foydali bo'lsa mamnunmiz