Huquq fanidan attestatsiya savollari №13
13.10.2022 Toshkent savollari!
1. Vazirlar Mahkamasi faoliyatining asosiy printsiplariga?
2. BMT hisobiga koʻra odamzod tarixida boʻlib oʻtgan 15 mingdan ziyodroq urushda qancha odam halok boʻlganligini aniqlang
3. O’zbekiston Respubikasining Ma’muriy huquqbuzarlik to’g’risidagi kodeksi moddalari to’g’ri ko’rsatilgan javobni aniqlang.
4. Yakka tartibdagi sub'ektlarga kimlar kiradi
5. «Qattiq qurg‘oqchilikni boshdan kechirayotgan va/yoki cho‘lga aylanib borayotgan mamlakatlarda, ayniqsa Afrikada cho‘lga aylanib borishlarga qarshi kurash to‘g‘risida» Konvensiya qachon qabul qilingan?
7. Uy joy kodeksi qachon qabul qilingan
8. Yolgʻon vositachi, yaʼni mansabdor shaxsga pora berish zarurligini roʻkach qilib, birorta odamdan pora olgan, biroq aldash yoʻli bilan uni oʻzlashtirgan shaxs qanday jinoyati uchun javobgarlikka tortiladi?
9. Mamlakatda urush xolati e’lon kilinganda, Prezident kancha muddatga ichida Oliy Majlis tasdigiga kiritadi?
10. Aliment pul va natura koʻrinishida toʻlanishi mumkin emas.
11. Oliy Majlisning inson huquqlari bo‘yicha Vakili (Ombudsman) qanday vazifalarni bajaradi? 1)mamlakatda inson huquqlariga rioya etilishi bilan bog‘liq bo‘lgan ishlar ahvolini o‘rganish; 2)inson huquqlariga putur yetkazilish sabablarini aniqlash; 3)inson huquqlarini sudda tiklash;
12. Hozirgi Konstitutsiyaning bosh maqsadi nima?
13. Ma'muriy Javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 332 moddasiga muvofiq,jarima huquqbuzar tomonidan unga jarima solish to'g'risidagi qaror topshirilgan kundan boshlab necha kundan kechiktirmay to'lanishi lozim
14. Moshina faralarini yorug'lik berib yoqish,odamlar ustiga suv sachratish Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi Kodeksga binoan qancha miqdorda jarima solinadi