Huquq fanidan attestatsiya savollari №13
13.10.2022 Toshkent savollari!
1. Qonunchilik palatasining sessiyalari qachon o‘tkaziladi?
2. Fuqarolik huquqida mulki obyekti bu...
3. Yuridik хususiyatiga ko`ra, ma’muriy huquqiy munоsabatlar ishtirоkchilarining o`zarо munоsabatlari ……………… huquqiy munоsabatlarga ajratiladi.
4. Ma'muriy qamoqqa oliw muddati
5. Jinoyat huquqi tarixida jinoyatga ta’rifni birinchi marta nechanchi yilda Rossiya qonunshunoslari berishdi?
6. O`zb Res ma`muriy javobgarlik to`g`risidagi kodeksning tuzilishini toping?
7. Byudjet kodeksi qachondan amalga kiritilgan
8. Mehnat kodeksiga muvofiq ishlab chiqarishda kasbga doir taʼlim olayotgan, ishlab chiqarishdan ajralmagan holda oʻqiyotgan xodimlarga ishni taʼlim bilan birga qoʻshib olib borishlari uchun zarur sharoitlar yaratib berish kimning vazifasi hisoblanadi?
9. "Fukarolarning murojaatlari tugrisidagi" Konunning yangi taxriri qachon kabul kilingan?
10. Oʻzbekistonda qaysi siyosiy partiyaning maqsadi '' Huquqiy demokratik davlat barpo etish, ijtimoiy adolat oʻrnatish" -hisoblanadi ?
11. Konstitutsiyaning III bo`limi 13-bobi nima haqida?
12. Ish beruvchining qaroriga ko‘ra xodimning topshirilayotgan ishga layoqatliligini tekshirish uchun u sinov to‘g‘risidagi shart bilan ishga rasmiylashtirilishi mumkin. Bunda aniq sinov muddati belgilanadi. Qonun hujjatlari tomonidan eng ko‘p muddat qancha qilib belgilangan?