e-mail manzilini to'g'ri kriting, barcha ma'lumotlar sizga yuboriladi.
Testda 76% va undan yuqori natija oling va sertifikatni yuklab oling.
1917-yil mart oyi boshlarida jadidlar tomonidan tuzilgan «Musulmon mar¬kaziy sho‘rosi»ning ta’sis syezdida nechta delegat qatnashgan?
Qayerda rus mustamlakachilari tomonidan 1500 dan ortiq kishilarga qarshi kuchli qurollangan rota tashlandi va qo'zg'olonchilar tarqatib yuborildi?
Quyidagilardan qadimgi dunyo tarixida urush xudolari hisoblanganlarini aniqlang. 1) Maat; 2) Ishtar; 3) Set; 4) Merkuriy; 5) Artemida; 6) Ares; 7) Indra; 8) Mitra; 9) Mars.
[6/30...hukmronligi davridan Kushon podsholigida hukmdor nomi ko'rsatiigan tanga zarb qilish boshlandi.
Shaybpniylarda xon kim tomonidan qoʻriqlangan?
Meros” badiiy filmi qaysi davlatning uyg`onish davri vakillariga bag` ishlangan?
Qaysi voqeadan so’ng Movarounnahr uch qismga bo’linib ketgan?
Xitoy tarixchisining yozishicha, qaysi davlat aholisi 70 dan ortiq shaharlarda istiqomat qilgan?
Rossiyida krepostnoy huquqlari bekor qilingan vaqtda dehqonlarga berilgan yer nima deb atalgan?
Yaponiyada Yosimune tokugava davrida( 1716—1745-yillari) amalga oshirgan islohotlarini belgilang. 1) qo'riq yerlarni o'zlashtirish hisobiga dehqonchilik qiluvchilarni rag'batlantirish siyosatini yuritdi; 2) suv omborlarini joriy etish; 2) sug'orish inshootlari tizimini takomillashtirdi; 4) yerni sotish, sotib olish yoki garovga qo'yishni taqiqlovchi qonun chiqardi; 5) don omborlarni tashkil etish.
Abulxayrxonning qaysi harakati uning Temuriylarga qarshi kurashga kirishganini anglatar edi?
Makedoniya podshosi Filipp II hukmronlik asrida o‘z davlatiga asos solgan shaxsni belgilang.
2005-yil mamlakat rahbarlari kengashib, uchta Osiyo mamlakati ...ga kuzatuvchi maqomi berilishi to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
... (mulki hur)
... Atlantika okeanidan xavfsiz suzib o‘ta oladigan ilk kemalar edi.
Rim bilan Karfagen o'rtasidagi urushlar sababi ...
Normanlar Londonni bosib olgan (a) va salibchilar Konstantinopolni egallagan (b) yillarni belgilang. 1) 842-yil; 2) 879-yil; 3) 1204- yil; 4) 1453-y
“Agrar sivilizatsiya” yoki “an’anaviy jamyat” deb ataluvchi tarixiy davrning o‘ziga xos xarakterli jihati nimada edi?1) diniy tasavvurlar; 2) tadbirkorlik uchun keng imkoniyatlar ochilishi; 3) kishilarning tabaqalarga bo‘linib yashashi; 4) kishilar- ning sinflarga bo'linib yashashi; 5) an’anaviy urf-odatlar.
Zardusht nechanchi ming yilliklarda yashab o‘tgan?
“Sali haqiqati” qaysi davlatda tuzulgan?
Martin Lyuter qaysi universitetda dars bergan?
Qirg‘iziston Prezidenti Askar Akayevning Oʻ zbekistonga birinchi rasmiy davlat tashrifi qachon bolgan edi?
Qaysi hududlarni g‘olib davlatlar tomonidan bo‘lib olish uchun Millatlar Ligasi nizomiga Mandat tushunchasi kiritildi?
1066-yilda Gastings jangida maglubiyatga uchragan hukmdorni toping.
Rasmda berilgan O’rta asrlarga oid imorat qaysi shaharda joylashgan?
Ma’lumki Abu Said vafotidan so‘ng Movarounnahr uning o‘g‘illari o‘rtasida: a) Samarqand; b) Farg‘ona; c) Hisor, Xuttalon va Badaxshon kabi 3 qismga bo'linib ketadi. Ularda hukmronlik qilgan shaxslarni to‘g‘ri moslashtiring.
Quyidagi qaysi davrni agrar sivilizatsiya yoki an’anaviy jamiyat deb ataymiz?
Rim hukmdorlarining ramzi nima hisoblangan?
Davlatlarni markazi bilan to‘g‘ri joylashtiring 1)Turk xoqonligi; 2) Eftallar davlati; 3) Kidariylar davlati; 4) Xioniylar davlati. a) Zarafshon (Toxariston) vohasi; b) Balx shahri; c) Buxoro yaqinidagi Poykant va Varaxsha shaharlari; d) Oltoy
1512-yilda shayboniylar Movarounnahrni ikkinchi marta egallagach, shayboniy sultonlar mamlakat viloyatlarini qayta taqsimlashni kimga topshirishadi.
1906-yil Xiva xonligida qaysi hududlarda muhtoj dehqonlar yirik zamindorlar yerlarini egallab olgan? 1) Yangi Urganch; 2) Bog‘ot; 3) Xonqa; 4) Pitnak.
Afg'oniston MDH ga kirish istagini qachon bildirgan?
SSSR da N. Xrushchyov hokimiyat tepasida turgan yillarni belgilang.
...da Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Saudiya Arabistoni poytaxti Ar-Riyod shahrida bo‘lib o‘tgan AQSh va arab-musulmon davlatlari sammitida ishtiroki doirasida Tojikiston Prezidenti Imomali Rahmon bilan ilk bor uchrashdi.
XIX asr oxiri - XX asr boshlarida kapital xo'jalik shakli uchun xos bo'lgan tarixiy evolutsiyani yakunlagan jaroyonni aniqlang
Madeyra oroli quyidagi qaysi davlat tomonidan kashf etilgan?
... shahrida MDH davlatlari boshliqlarining Kengashi bo‘lib, unda Gruziya MDHga a’zo etib qabul qilindi.
Afinada ... adabiyot o‘qitilar, she’r yozish va musiqa ham o‘rgatilgan
Shoir Mulla Mahmud qaysi davlatga tegishli shaxs hisoblanadi.