Shaharsozlik kodeksi qachon qabul qilingan
Davlat kreditida kredit munosabatlari subyektlari, bir tomondan — davlat, ikkinchi tomondan – yuridik va jismoniy shaxslar boʻladi. Jumlaning toʻgʻri yoki notoʻgʻri ekanligini aniqlang?
Farzandlikka oluvchilar bilan farzandlikka olinganlar oʻrtasida tuzilgan nikoh haqiqiy deb topilishi mumkin. Berilgan fikr toʻgʻri yoki notoʻgʻri ekanligini aniqlang.
Jinoyat Kodeksiga kiritilgan 2020-yildagi oʻzgartirishlarga muvofiq qaysi jinoyatlar uchun ozodlikdan mahrum etish jazosi bekor qilindi.
Boshqaruvning qanday respublika shaklida Prezident hamda Parlament doimo hamkorlikda boʻladi?
Davlatning markazlashtirilmagan daromadlariga kirmaydigan mablagʻlarini aniqlang?
Mehnat kodeksiga muvofiq ishlab chiqarishda kasbga doir taʼlim olayotgan, ishlab chiqarishdan ajralmagan holda oʻqiyotgan xodimlarga ishni taʼlim bilan birga qoʻshib olib borishlari uchun zarur sharoitlar yaratib berish kimning vazifasi hisoblanadi?
Prokat shartnomasi koʻpi bilan qancha muddatga tuziladi?
Davlat boshqaruvi dastlabki bosqichda eng avvalo qanday usulga asoslangan?
Qonunchilik organi tegishli taklif kiritilgandan keyin qancha muddatda Konstitutsiyaga oʻzgartirishlar hamda tuzatishlar kiritish toʻgʻrisida qonun qabul qilishi mumkin?
Maʼmuriy hokimiyatni amalga oshirish boʻyicha maxsus vakolatlarga ega boʻlgan ijro organlari (mansabdor shaxslar) tomonidan tashkiliy, jismoniy va ruhiy taʼsir oʻtkazish nima deb ataladi?
Oʻzbekiston Respublikasining Oila kodeksiga muvofiq fuqarolarning iltimosi asosida, uzrli sabablarga koʻra nikoh yoshini koʻpi bilan bir yilga kamaytirish qaysi organ tomonidan amalga oshiradi?
Fuqaro 23 yoshli M.N 7-sinf oʻquvchisi fuqaro S.B ni psixotrop modda isteʼmol etishga jalb qildi. Fuqaro M.N ga Jinoyat kodeksiga muvofiq jarima qancha miqdorda belgilangan?
Quyida vakolatlardan qaysi biri Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti vakolatlari sirasiga kirmaydi?
Yolgʻon vositachi, yaʼni mansabdor shaxsga pora berish zarurligini roʻkach qilib, birorta odamdan pora olgan, biroq aldash yoʻli bilan uni oʻzlashtirgan shaxs qanday jinoyati uchun javobgarlikka tortiladi?
“Yoshlarni harbiy vatanparvarlik ruhida tarbiyalash toʻgʻrisida”gi qarorga muvofiq yoshlarni harbiy vatanparvarlik ruhida tarbiyalash ishlarining ikkinchi bosqichi necha yosh davrlarni oʻz ichiga qamrab oladi?
Davlat va huquq nazariyasi yuridik fan sohalariga nisbatan qanday funksiyani bajaradi?