Fuqarolik kodeksining birinchi qismi qachon qabul qilingan
Qonunchilik organi tegishli taklif kiritilgandan keyin qancha muddatda Konstitutsiyaga oʻzgartirishlar hamda tuzatishlar kiritish toʻgʻrisida qonun qabul qilishi mumkin?
Oʻzbekiston Respublikasining Oila kodeksiga muvofiq fuqarolarning iltimosi asosida, uzrli sabablarga koʻra nikoh yoshini koʻpi bilan bir yilga kamaytirish qaysi organ tomonidan amalga oshiradi?
Totalitar va avtoritar tuzumdagi davlatlar etatik davlatga misol boʻla oladimi?
Yolgʻon vositachi, yaʼni mansabdor shaxsga pora berish zarurligini roʻkach qilib, birorta odamdan pora olgan, biroq aldash yoʻli bilan uni oʻzlashtirgan shaxs qanday jinoyati uchun javobgarlikka tortiladi?
Oʻzbekiston Respublikasida saylovlar qaysi prinsiplar asosida oʻtkaziladi?
2018- yil 1- iyul holatiga koʻra, mamlakatimizda Adliya vazirligining roʻyxatidan oʻtgan fuqarolik jamiyati institutlari soni qanchani tashkil etadi?
Aldash yoki ishonchni suiisteʼmol qilish yoʻli bilan oʻzganing mulkini yoki oʻzganing mulkiga boʻlgan huquqni qoʻlga kiritish qanday jinoyat hisoblanadi?
Quyida berilgan javoblarda koʻrsatilgan qaysi shaxs isteʼmolchi hisoblanmaydi?
yoʻl harakati qoidalarini buzganlik uchun solingan jarimani huquqbuzar qaror xususida, shikoyat yoki protest qanoatlantirilmaganligi toʻgʻrisida xabar berilgan kundan eʼtiboran necha kundan kechiktirmay toʻlashi lozim?
Fuqaro 23 yoshli M.N 7-sinf oʻquvchisi fuqaro S.B ni psixotrop modda isteʼmol etishga jalb qildi. Fuqaro M.N ga Jinoyat kodeksiga muvofiq jarima qancha miqdorda belgilangan?
16 yoshgacha boʻlgan voyaga yetmaganlarga aravacha va vagonetka yordamida yuk tashishlariga ruxsat etilmaydi. Toʻgʻri yoki notoʻgʻri ekanligini aniqlang?
Jinoyatning ijtimoiy xavflilik darajasi nimada aks etadi.
Maʼmuriy hokimiyatni amalga oshirish boʻyicha maxsus vakolatlarga ega boʻlgan ijro organlari (mansabdor shaxslar) tomonidan tashkiliy, jismoniy va ruhiy taʼsir oʻtkazish nima deb ataladi?
Markazlashgan fondlardan qanday foydalaniladi?
Oʻz tarixi davomida insoniyat demokratiyaning nechta shaklini yaratgan?
Moliya huquqi jamoa subyektlarining eng koʻp sonli guruhini qaysi davlat organlari tashkil etadi?
Prokat shartnomasi koʻpi bilan qancha muddatga tuziladi?
Karantinli va inson uchun xavfli boʻlgan boshqa yuqumli kasalliklar paydo boʻlishi hamda tarqalishi sharoitida jamoat joylarida niqobsiz boʻlish bazaviy hisoblash miqdorining necha baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab boʻladi?
Oʻzbekiston Respublikasida demokratik huquq va erkinliklar Konstitutsiya va qonunlar bilan himoya qilinishi asosiy qonunimizning nechanchi moddasida bayon qilingan?
Sudning umummajburiy ahamiyatga ega boʻlgan aniq bir ish boʻyicha chiqargan qarori …?
Majburiy mehnatni taqiqlash, u har bir shaxs oʻzining mehnatga layoqatidan foydalanish huquqiga egaligini anglatadi. Ushbu taʼrif mehnatga oid munosabatlarining qaysi tamoyillariga kiradi?
Soʻroq qilinuvchiga soʻroq qilish jarayonida oʻzidagi hujjatlar va boshqa yozuvlarni oʻqib eshittirishga ruxsat etilishi mumkin emas. Keltirilgan jumla toʻgʻri yoki notoʻgʻri ekanligini aniqlang.
Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining nechanchi bobida fuqarolarning konstitutsiyaviy burchlari belgilab qoʻyilgan?
Xalqaro huquq funksiyalari qaysi javobda toʻgʻri koʻrsatilgan?
Jinoyat protsessida oʻz manfaatlarini himoya qiladigan shaxslar himoyachilar va vakillari notoʻgʻri koʻrsatilgan javob variantini aniqlang?
Oʻzbekiston Respublikasining Konstitutsiyasining 55-moddasiga oid qoida yozilgan qatorni aniqlang?
Tarixiy qadriyatimiz boʻlgan qaysi tarixiy manbada ayol kishi shaxsiy mulkka ega boʻlishining huquqiy asoslari mavjud. Ayol kishi oʻz mulkidan xayriya maqsadlarida mustaqil foydalanishi mumkinligi haqida bayon etilgan?
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksida yuridik shaxslarning nechta turi qayd etilgan?
Mehnat kodeksiga muvofiq ishlab chiqarishda kasbga doir taʼlim olayotgan, ishlab chiqarishdan ajralmagan holda oʻqiyotgan xodimlarga ishni taʼlim bilan birga qoʻshib olib borishlari uchun zarur sharoitlar yaratib berish kimning vazifasi hisoblanadi?
Shaxsning huquqiy madaniyati deganda fuqaroning oʻz haq-huquqlarini huquqiy ongiga tayangan holda … tarzda amalga oshirilishi tushuniladi. Nuqtalar oʻrniga mos keladigan toʻgʻri javobni belgilang?
Baholash mezoni
- 75 foiz va undan yuqori ko’rsatgichga ega bo’lsa - “Attestatsiyadan o’tdi, oliy malaka toifasi (bosh o’qituvchi lavozimi) saqlansin”;
- 75 foizdan past ko’rsatgichga ega bo’lsa - “Attestatsiyadan o’tmadi, birinchi malaka toifasi (yetakchi o’qituvchi lavozimi)ga tushirilsin”;
- 75 foiz va undan yuqori ko’rsatgichga ega bo’lsa - “Attestatsiyadan o’tdi, oliy malaka toifasi (bosh o’qituvchi lavozimi) berilsin”;
- 74 foizdan 65 foizgacha ko’rsatgichga ega bo’lsa - “Attestatsiyadan o’tdi, birinchi malaka toifasi (yetakchi o’qituvchi lavozimi) saqlansin”;
- 65 foizdan kam ko’rsatgichga ega bo’lsa - “Attestatsiyadan o’tmadi, ikkinchi malaka toifasi (katta o’qituvchi lavozimi)ga tushirilsin”
- 64 foizdan 60 foizgacha ko’rsatgichga ega bo’lsa - “Attestatsiyadan o’tdi, ikkinchi malaka toifasi (katta o’qituvchi lavozimi) saqlansin”;
- 60 foizdan kam ko’rsatgichga ega bo’lsa - “Attestatsiyadan o’tmadi, mutaxassis (oliy yoki o’rta maxsus, kasb-hunar ma'lumotli o’qituvchi) lavozimiga tushirilsin”