OMAD YOR BO'LSIN!
Tarix fanidan attestatsiya savollari №7
DIQQAT! Endi siz o'z bilmingizni sinab ko'rish bilan birga  sertifikatga ham ega bo'lishingiz mumkin.
Sertifikat olish uchun barcha ma'lumotlarni to'g'ri kiriting!
e-mail manzilini to'g'ri kriting, barcha ma'lumotlar sizga yuboriladi.
Testda 76% va undan yuqori natija oling va sertifikatni yuklab oling.
1 / 40
Samarqandda faoliyat olib borgan jadidchilik harakati namoyondalari berilgan javobni aniqlang.
2 / 40
Miloddan avvalgi III asrda vujudga kelgan davlatlarni ko'rsating. 1) Qang’; 2) Xorazm; 3) Dovon; 4) Parfiya; 5) Salavkiylar; 6) Yunon- Baqtriya; 7) Sin imperiyasi; 8) Xan imperiyasi; 9) Kushon imperiyasi.
3 / 40
Qoraqum eshon madrasasi qachon qurilgan?
4 / 40
Toshkentda Baroqxon madrasasi ta’mirlash ishlari qachon boshlandi?
5 / 40
XIX asr o`rtalarida Toshkent shahri aholisi qancha bo`lgan?
6 / 40
1512-yilda Jonibek Sulton rayiga ko’ra qaysi javobda xatolik bor?
7 / 40
Amir Temur qoshinida manglay bilan qo'shinning asosiy qismlari oralig'ida esa qo'mondonning qarorgohi va uning yon-atrofida zaxira (rezerv) qismlar joylashgan bo'lib u qanday nomlangan?
8 / 40
XVII asr Germaniyada gegemonlik uchun kurashi davrida gabsburglar sulolasi qayerni boshqarar edi?
9 / 40
Qadimgi Rim iperiyasining kuch-qudrati qachonga kelib zaiflasha boshladi?
10 / 40
“Agrar sivilizatsiya” yoki “an’anaviy jamyat” deb ataluvchi tarixiy davrning o‘ziga xos xarakterli jihati nimada edi?1) diniy tasavvurlar; 2) tadbirkorlik uchun keng imkoniyatlar ochilishi; 3) kishilarning tabaqalarga bo‘linib yashashi; 4) kishilar- ning sinflarga bo'linib yashashi; 5) an’anaviy urf-odatlar.
11 / 40
Qachon Oʻzbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma imzolandi?
12 / 40
Quyidagilardan Ilk o‘rta asrlarda butun xristian dunyosi Rim imperatori hukmida birlashishi lozim deb hisoblagan (a) va maqsadi Rim imperiyasining avvalgi hududlarini tiklash bo‘lgan (b) hukmdorlarni toping. 1) Otton I; 2) Otton III; 3) Yustinian I; 4) Buyuk Alfred.
13 / 40
Qachon BMT homiyligida “Markaziy Osiyo: yagona tarix va umumiy kelajak, barqaror rivojlanish va taraqqiyot yo'lidagi hamkorlik” mavzusida anjuman bo‘lib o‘tgan?
14 / 40
...da Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rasmiy tashrif bilan Turkmanistonda bo‘ldi. Bu Sh. Mirziyoyevning Prezident sifatida xorijiy mamlakatlarga ilk rasmiy tashrifi hisoblanadi.
15 / 40
Boburning otasi Umarshayx Mirzoga akasi Sulton Ahmad hukmronligi davrida qaysi hududlar berildi?
16 / 40
Aka-uka Romul va Remni kim topib olib tarbiyalaydi?
17 / 40
Yangi davr boshlarida jahon savdo yo'llari ko'chishi oqibatida quyidagi qaysi davlat shaharlari o'zlarining avvalgi ahamiyatini yo'qotdi?
18 / 40
.. uning nomi “Shanxay Hamkorlik Tashkiloti - ShHT” deb o'zgartirildi.
19 / 40
Abdullaxon II ning o‘g‘li valiahd sifatida qaysi hududni boshqarar edi?
20 / 40
Oʻrta asrlardagi Osiyoning eng yirik shaharlari qatoriga kirmaydiganini ko‘rsating.
21 / 40
...da Oʻzbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasida davlat chegarasini qo‘riqlashda hamkorlik qilish to‘g‘risidagi va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha qator bitimlar imzolandi.
22 / 40
Yangi davr boshlariga kelib G‘arbiy Yevropa mamlakatlarida agrar jamyatning yemirilishi, yangi sivilizatsiya- ning shakillanish jarayoni nechi asr davom etdi?
23 / 40
Quyidagilardan qay biri Parij kommunasi yo‘l qo'ygan xatolar sirasiga kirmaydi? 1) mamlakatning qolgan qismi kommunani qo'llab￾quvvatlamadi; 2) Kommuna kengashi ishida Kommuna ichki siyosati hususida birlikka erishib bo'lmadi; 3) Kommuna Parij dan qochib ketgan Tyer hukumatini taqib qilmadi; 4) Kommuna chet davlatlar bilan aloqalarni yo‘lga qo‘ymadi; 5) davlat xazinasini, banklarni o‘z qo'liga olmadi.
24 / 40
O‘rta Osiyida V asr o‘rtalariga kelib sug‘oriladigan yerlarning asosiy qismi kimlarning qaramog‘ida bo‘lgan?
25 / 40
Qachon Oʻzbekiston Respublikasi ShHTning sammitida birinchi marta kuzatuvchi sifatida ishtirok etgan?
26 / 40
Quyidagi Choch tangasiga tegishli bo‘lgan asrda yuz bergan voqeani ko‘rsating. 1) G’arbiy Turk xoqonligi nihoyatda kuchay- gan; 2) Turk xoqonligi vujudga keldi; 3) Oʻrta Osiyoda shishasozlik rivojlangan; 4) Xorazmda bir necha hokimliklar bo‘lgan.