Uy » Attestatsiya testlar » Jismoniy tarbiya attestatsiya » Jismoniy tarbiya fanidan malaka savollari №2 Jismoniy tarbiya attestatsiya Jismoniy tarbiya fanidan malaka savollari №2 InfoMaster Fevral 12, 2024 42 Ko'rishlar 1 izoh SaqlashSaqlanganOlib tashlandi 0 0% 0 Savol haqida xabar bering Bu savolda nima bo'ldi? Siz bo'sh hisobotni taqdim eta olmaysiz. Iltimos, ba'zi tafsilotlarni qo'shing. 12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940 Tomonidan yaratilgan InfoMaster Jismoniy tarbiya fanidan malaka savollari №2 1.2. “Taʼlim-tarbiya jarayonini tashkil etishning huquqiy-meʼyoriy hujjatlari” modulidan test savollari 1 / 40 Oʻzbekiston Respublikasining 2030-yilga kelib PISA (The Programme for International Student Assessment) Xalqaro miqyosda oʻquvchilarni baholash dasturi reytingi boʻyicha jahonning birinchi nechtalik mamlakatlar qatoriga kiritish belgilangan? A) Jahonning birinchi 30 ta ilgʻor mamlakati qatoriga kirishiga erishish; B) Jahonning birinchi 500 ta ilgʻor mamlakati qatoriga kirishiga erishish; C) Jahonning birinchi 50 ta ilgʻor mamlakati qatoriga kirishiga erishish; D) Jahonning birinchi 100 ta ilgʻor mamlakati qatoriga kirishiga erishish; 2 / 40 Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning qaysi biri sportga taalluqli A) Birinchi tashabbus B) Uchinchi tashabbus C) Toʻrtinchi tashabbus D) Ikkinchi tashabbus 3 / 40 Konstitutsiya soʻzining maʼnosi? A) «Konstitutsiya» tushunchasi lotincha «Constitutio» soʻzidan kelib chiqqan boʻlib, oʻrnatish ,joriy etish maʼnosini bildiradi B) «Konstitutsiya» tushunchasi fransuzcha «Constitutio» soʻzidan kelib chiqqan boʻlib, amal qilish maʼnosini bildiradi C) «Konstitutsiya» tushunchasi lotincha «Constitutio» soʻzidan kelib chiqqan boʻlib, qoʻllayman degan maʼnosini bildiradi D) «Konstitutsiya» tushunchasi inglizcha «Constitutio» soʻzidan kelib chiqqan boʻlib, tatbiq etish maʼnosini bildiradi 4 / 40 Korrupsiyaga oid huquqbuzarlik…..? A) Oʻz xizmat lavozimidan suiisteʼmol foydalanish B) Manfaatlar toʻqnashuvi C) Korrupsiya alomatlariga ega boʻlgan, sodir etilganligi uchun qonun hujjatlarida javobgarlik nazarda tutilgan qilmishdir D) Shaxsning oʻz manfaatlarini ustun qoʻyish alomati 5 / 40 Taʼlim olish huquqi “Taʼlim toʻgʻrisida”gi qonunning nechanchi moddasida keltirilgan? A) 8-moddasi B) 4-moddasi C) 5-moddasi D) 9-moddasi 6 / 40 Jismoniy tarbiya va sport boʻyicha mutaxassislarni qayta tayyorlash va malaka oshirish kursining davomiyligi va oʻquv yuklamasining hajmi A) 4 hafta 150 soat B) 4 hafta 144 soat C) 4 hafta 145 soat D) 4 hafta 122 soat 7 / 40 2017-yil 3-iyundagi PQ-3031-sonli qaror nomi keltirilgan qatorni koʻrsating A) “Taʼlim toʻgʻrisida”gi qaror B) “Jismoniy tarbiya va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaror C) “Jismoniy tarbiya va sport toʻgʻrisida”gi qaror D) “Sportni rivojlantirish vazirligi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida”gi qaror 8 / 40 Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining nechanchi moddasida “Har kim bilim olish huquqiga ega. Bepul umumiy taʼlim olish davlat tomonidan kafolatlanadi. Maktab ishlari davlat nazoratidadir” deb koʻrsatilgan? A) 40-moddasida B) 42-moddasida C) 43-moddasida D) 41-moddasida 9 / 40 Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Zamonaviy maktablar”ni tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarorni qachon imzoladi A) 2019-yil 8-dekabr B) 2021-yil 2-mart C) 2020-yil 26-oktyabr D) 2019-yil 26-noyabr 10 / 40 “Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi farmon qachon qabul qilingan? A) 2021-yil 2-sentyabr B) 2019-yil 29-aprel C) 2018-yil 30-may D) 2020-yil 29-aprel 11 / 40 Qonunosti hujjatlariga quyidagilardan qaysilari kiradi? A) Konstitutsiya, Konstitutsiyaviy qonunlar, Joriy qonunlar B) Konstitutsiyaviy qonunlar va vazirlikning buyruqlari C) Joriy qonunlar, Qaror, Farmoyish, Buyruq D) Farmon, Qaror, Farmoyish 12 / 40 Oʻzbekiston Respublikasida Oliy vakillik organi toping? A) Oliy Majlis B) Vazirlar Mahkamasi C) Prokuratura D) Sud hokimiyati 13 / 40 Yurtimizda yosh avlodni barkamol etib tarbiyalash maqsadida qanday sport oʻyinlari muntazam oʻtkazilib kelinmoqda? A) “Barkamol avlod”, “Alpomish” va “Barchinoy” B) +“Umid nihollari”, “Barkamol avlod”, “Universiada” C) “Umid nihollari”, “Ommaviy sport” D) “Universiada”, “Ommaviy sport” 14 / 40 Badminton sport turi boʻyicha muntazam ravishda qanday sport musobaqalari oʻtkazish rejalashtirilgan A) “Bahor malikalari”, “Badminton ligasi”, “Rahbar kubogi”, “Imkoniyatingizdan koʻprogʻini bajaring!” B) “Sogʻlom tanda-sogʻlom fikr!”, “Bahor malikalari”, “Badminton ligasi” C) “Rekorddan-yangi rekordga!” va “Giyohvand moddalarga qarshi!” D) “Qishlogʻing uchun gʻalaba qozon!”, “Rahbar kubogi”, “Imkoniyatingizdan koʻprogʻini bajaring!” 15 / 40 Oʻzbekiston Respublikasida mavjud sport unvonlari, sport razryadlari va malaka toifalari “Jismoniy tarbiya va sport toʻgʻrisida”gi Qonunning nechanchi moddasida keltirilgan? A) 17-moddasida B) 23-moddasida C) 20-moddasida D) 31-moddasida 16 / 40 Korrupsiya soʻzining maʼnosi nima? A) Lotincha “corruptio” soʻzidan olingan boʻlib, “yemirilish”, “buzilish” degan maʼnolarni anglatadi B) Lotincha “corruptio” soʻzidan olingan boʻlib, “hokimiyatni buzish” degan maʼnolarni anglatadi C) Lotincha “corruptio” soʻzidan olingan boʻlib, “toʻntarilish” degan maʼnolarni anglatadi D) Lotincha “corruptio” soʻzidan olingan boʻlib, “hokimiyat tepasiga chiqish” degan maʼnolarni anglatadi 17 / 40 Oʻzbekiston Respublikasining Vazirlar Mahkamasi qanday hokimiyatni amalga oshiradi? A) Oʻz-oʻzini boshqaruvchi B) Ijro etuvchi C) Qonun chiqaruvchi D) Sud hokimiyatni 18 / 40 Jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirishning aniq maqsadga qaratilgan dasturlarini ishlab chiqish va roʼyobga chiqarish qaysi davlat organi tomonidan amalga oshiriladi? A) Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senatining Fan, taʼlim, madaniyat va sport masalalari qoʻmitasi B) Jismoniy tarbiya va sport viloyat boshqarmalari C) Sport federatsiyalari D) Oʻzbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vazirligi 19 / 40 Qonun hujjatlariga quyidagilardan qaysilari kiradi? A) 2. Taʼlim tizimining qonunosti hujjatlari B) Vazirliklar, davlat qoʻmitalari va idoralarning buyruqlari C) Konstitutsiya, Konstitutsiyaviy qonunlar, Joriy qonunlar D) 1. Mahalliy davlat hokimiyati organlari farmoyishlari 20 / 40 Normativ-huquqiy hujjat tushunchasi toʻliq keltirilgan qatorni toping? A) Belgilashga, oʻzgartirishga yoki bekor qilishga qaratilgan rasmiy hujjatga aytiladi. B) Normativ hujjatga aytiladi. C) Normativ hujjatlar toʻgʻrisidagi Qonunga muvofiq qabul qilingan hujjatga aytiladi. D) Normativ hujjatlar toʻgʻrisidagi Qonunga muvofiq qabul qilingan, umummajburiy davlat koʻrsatmalari sifatida huquqiy normalarni belgilashga, oʻzgartirishga yoki bekor qilishga qaratilgan rasmiy hujjatga aytiladi 21 / 40 Prezident Shavkat Mirziyoevning 2018 yil 25-yanvardagi “Umumiy oʻrta, oʻrta maxsus va kasb-hunar taʼlimi tizimini tubdan takomillashtirish chora tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmoniga binoan Oʻzbekistonda qanday taʼlim tizimi joriy etildi? A) Oliy oʻquv yurtlarida kechki va sirtqi boʻlimlar ochildi B) Umumtaʼlim maktablarida 9 yillik majburiy taʼlim saqlab qolindi C) Umumtaʼlim maktablarida 11 yillik majburiy taʼlim tizimi joriy etildi D) Akademik litsey va kasb-hunar kollejlarida avvalgi holda tiklandi 22 / 40 Olimpiya va paralimpiya zaxiralari kollejlari, shuningdek, bolalar-o‘smirlar sport maktablari hamda ixtisoslashtirilgan bolalar-o‘smirlar sport maktablarida qabul kvotalari erkaklar va ayollar uchun 2024/2025-o‘quv yilidan boshlab necha foizga belgilandi? A) 30% B) 40% C) 50% D) 70% 23 / 40 Tayanch oʻrta taʼlim qaysi sinflarni qamrab oladi? A) I-IV-sinflar B) V-IX-sinflar C) VII-IX-sinflar D) I-IX-sinflar 24 / 40 Quyida keltirilgan qaysi huquqiy hujjat jismoniy tarbiya va sportning asosiy huquqiy manbai hisoblanadi? A) Fuqarolarnining oʻzini oʻzi boshqarishi toʻgʻrisidagi Qonun B) Oʻzbekiston Respublikasining “Bolalar sporti jamgʻarmasini tashkil etish toʻgʻrisida”gi Qarori C) Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Oʻzbekistonda jismoniy tarbiya va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Qarori D) Oʻzbekiston Respublikasining “Jismoniy tarbiya va sport toʻgʻrisida”dagi qonuni 25 / 40 Huquqiy-meyoriy hujjatlarining nechta turi mavjud? A) 15 ta B) 5 ta C) 10 ta D) 7 ta 26 / 40 Qonun qanday xususiyatga ega huquqiy-meʼyoriy hujjat hisoblanadi? A) Inson, jamiyat va davlat manfaatlari nuqtai nazaridan eng muhim hisoblanadigan ijtimoiy munosabatlarni mustahkamlash, rivojlantirish va tartibga solish vositasi B) Aniq boʻlmagan jismoniy va yuridik shaxslarga taalluqli boʻlib, uzoq muddatga amal qiladi. C) Individual tashkiliy xususiyatdagi hujjatdir D) Oʻz vakolati doirasida muayyan maqsadga erishish yoʻlida qabul qiladigan va biror oqibat keltirib chiqaradigan hujjat 27 / 40 Jismoniy tarbiya va sport sohasida yagona davlat siyosatini amalga oshiruvchi maxsus vakolatli davlat boshqaruvi organi qaysi? A) Vazirlar mahkamasi B) Boshqaruv organlari C) Jamoat tashkilotlari D) Sportni rivojlantirish vazirligi 28 / 40 Umumtaʼlim maktablarida sport boʻyicha sinfdan tashqari toʻgaraklarni tashkil etish uchun haftasiga necha soat belgilab berildi? A) 2 soatdan B) 2-3 soatdan C) 3 soatdan D) 4 soatdan 29 / 40 Oʻzbekiston Respublikasining “Taʼlim toʻgʻrisida”gi Qonuni qachon qabul qilindi? A) 2017-yil 21-avgustda B) 2018-yil 3-yanvarda C) 2019-yil 5-martda D) 2020-yil 23-sentyabrda 30 / 40 Taʼlim olish shakllari koʻrsatilgan qatorni toping? A) Dual taʼlim B) Sinfdan tashqari taʼlim C) Maxsus taʼlim D) Kichik yoshdagilar taʼlimi 31 / 40 Oʻzbekiston Respublikasining eng muhim va barqaror ijtimoiy munosabatlarini tartibga soladigan huquqiy-meʼyoriy hujjat qaysi? A) Farmoyish B) Qaror C) Buyruq D) Qonun 32 / 40 Sport-taʼlim muassasalari fаoliyatini 2025-yilgаchа rivojlаntirish dasturi toʻgʻrisidagi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti qarorini koʻrsating? A) 2021-yil 5-noyabrdagi PQ-5280 B) 2021-yil 5-noyabrdagi PQ-5279 C) 2021-yil 5-noyabrdagi PQ-5281 D) 2021-yil 5-noyabrdagi PQ-5282 33 / 40 Qaror qanday xususiyatga ega meʼyoriy-huquqiy hujjat hisoblanadi? A) Individual tashkiliy xususiyatdagi hujjatdir B) Aniq boʻlmagan jismoniy va yuridik shaxslarga taalluqli boʻlib, uzoq muddatga amal qiladi. C) Inson, jamiyat va davlat manfaatlari nuqtai nazaridan eng muhim hisoblanadigan ijtimoiy munosabatlarni mustahkamlash, rivojlantirish va tartibga solish vositasi D) Oʻz vakolati doirasida muayyan maqsadga erishish yoʻlida qabul qiladigan va biror oqibat keltirib chiqaradigan hujjat 34 / 40 Qonunosti hujjatlar toʻliq koʻrsatilgan qatorni toping? A) Eng muhim va barqaror ijtimoiy munosabatlarni tartibga soladigan hujjatlar B) Konstitutsiya, Konstitutsiyaviy qonunlar, Joriy qonunlar C) Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining farmonlari, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarorlari, vazirliklar, davlat qoʻmitalari va idoralarining normativ-huquqiy hujjatlari, mahalliy davlat hokimiyati organlarining qarorlari D) Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi tomonidan qabul qilinadigan qarorlar 35 / 40 Umumiy oʻrta taʼlim toʻgʻrisida NIZOM qachon qabul qilingan? A) 2018-yil 6-aprel 140-sonli QARORI B) 2018-yil 6-aprel 187-sonli QARORI C) 2017-yil 15-mart 140-sonli QARORI D) 2017-yil 15-mart 187-sonli QARORI 36 / 40 Uzluksiz taʼlim turining 3-yoʻnalishini koʻrsating? A) Professional taʼlim B) Maktabdan tashqari taʼlim C) Oliy taʼlim D) Oʻrta taʼlim 37 / 40 Oʻzbekiston Respublikasida qonunlar qanday qabul qilinadi? A) Oliy Majlis va Vazirlar Mahkamasi tomonidan B) Oliy Majlis va Adliya vazirligi tomonidan C) Oliy Majlis tomonidan yoki referendum oʻtkazish orqali D) Oliy Majlis va Oliy Sud tomonidan 38 / 40 Oʻzbekiston Respublikasining “Normativ-huquqiy hujjatlar toʻgʻrisida”gi Qonuni qachon qabul qilingan? A) 2012-yil 18-noyabr OʻRQ-682-son B) 2020-yil 4-dekabrda OʻRQ-682-son C) 2020-yil 8-sentyabrda OʻRQ-682-son D) 2021-yil 20-aprel, OʻRQ-682-son 39 / 40 Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti qanaqa turdagi meʼyoriy-huquqiy hujjatlar chiqarish vakolatiga ega? A) Qaror, farmoyish, qonun B) Farmon, farmoyish, buyruq C) Farmon, farmoyish, qaror D) Konstitutsiya, farmon, qaror 40 / 40 Oʻzbekiston Respublikasining “Taʼlim toʻgʻrisida”gi Qonunining tuzilishi qanday? A) 5 ta bob, 84 ta moddadan iborat B) 8 ta bob, 66 ta moddadan iborat C) 6 ta bob, 34 ta moddadan iborat D) 11 ta bob, 75 ta moddadan iborat 0% Testni qayta ishga tushiring Tomonidan Wordpress Quiz plugin Author: InfoMaster Foydali bo'lsa mamnunmiz