Uy » Mavzulatshitilgan testlar » Tarix mavzulashtirilgan » 8-sinf O'zbekiston tarixi » 8-sinf O’zbekiston tarixi №6 8-sinf O'zbekiston tarixi 8-sinf O’zbekiston tarixi №6 InfoMaster May 4, 2023 29 Ko'rishlar 0 SaqlashSaqlanganOlib tashlandi 0 0 12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940 Tomonidan yaratilgan InfoMaster 8-sinf O'zbekiston tarixi №6 27-31-mavzular yuzasidan testlar 1 / 40 1. Shayboniyxon tomonidan Balx shahrining bosib olingan yilini aniqlang. A) 1503-yil B) 1506-yil C) 1507-yil D) 1505-yil 2 / 40 2. Temuriyzodalardan qay biri Shayboniylarning tobora kuchayib borayotgan yurishiga qarshi birgalikda chora ko‘rish maqsadida barcha temuriy hukmdorlarni maslahat yig'iniga chaqirgan? A) Badiuzzamon Mirzo B) Husayn Boyqaro C) Sulton Ahmad D) Bobur Mirzo 3 / 40 3. Shayboniylar vakillaridan qay birining hukmronligi davrida mamlakat poytaxti avvalgi Samarqand shahridan Buxoro shahriga ko‘chiriladi? A) Abdullaxon I B) Ko‘chkunchixon C) Ubaydullaxon I D) Abu Said 4 / 40 4. Abdullaxon I vafotidan so‘ng vujudga kelgan qo‘shhokimiyatchilikni eslang. Abdulatifxon qaysi shaharga hokim etib tayinlanadi? A) Buxoroga B) Toshkenga C) Samarqandga D) Badaxshonga 5 / 40 5. Qaysi sababga ko`ra ayrim viloyat hukmdorlari Amir Haydarga bo`ysunmaslikka urindilar ? A) alohida davlat tuzishga urinib B) muntazam qo`shini mavjud emasligidan C) hukmdor tajribasizligidan foydalanib D) markaziy hokimyatning zaifligi sabab 6 / 40 6. Nodirshohning Buxoro ustidan qozongan g`alabasida qaysi omillar juda qo`l keldi ? A) Xiva xonining Buxoroga yordam bera olmagani B) Buxoro xonligining muntazam qo`shini bo`lmaganligi C) Nodirshohga qo`shni Afg`oniston hukmdorining qo`shinjo`natishi D) A,B javoblar to`g`ri 7 / 40 7. Rossiya Sibir xonligiga qarshi qaysi yili va kim boshchiligida qo`shin yubordi ? A) 1591-yil, Ko`chimxon B) 1581-yil,Yermak C) 1584-yil ,Ivanov D) 1601-yil ataman Nechay 8 / 40 8. Quyidagi grafikda qaysi raqam ostida asar va uning muallifi bir-biriga muvofiq keladi? A) 2.5 B) 3.6 C) 4.6 D) 2.4 9 / 40 9. Xorazm xalqini mustaqilllik uchun kurashga ko`tarishda yana qaysi shaxs muhim rol o`ynadi ? A) Sayid Hisomiddin qattol B) Musulmonqul C) ChinSo`fi D) Xiva parvonachisi Niyozbek 10 / 40 10. " Buxorochi " deb atalgan savdogarlar qaysi mamlakatlar bilan savdo olib borganlar ? A) Rossiya,Turkiya va Buxoro B) Buxoro,Eron,Afg`oniston C) Eron,Iroq,Qozoq juzlari D) Eron,Buxoro,Turkiya 11 / 40 11. O’zbek davlatchiligining tamal toshini qo‘ygan diyor nomi ko'rsatilgan variantni toping. A) Buxoro B) Samarqand C) Toshkent D) Xorazm 12 / 40 12. “Dili g‘aroyib” asari qaysi yillarda yozilgan? A) 1829-1830-yillarda B) 1831-1832-yillarda C) 1832-1833-yillarda D) 1830-1831-yillarda 13 / 40 13. Qachon Orolbo'yi o'zbeklari va qoraqalpoqlar Xiva xonligi hokimiyatini tan olgan? A) 1737-yilda B) 1735-yilda C) 1715-yilda D) 1728-yilda 14 / 40 14. Dishan qal’ada nechta darvoza mavjud bo'lgan? A) 8 ta B) 10 ta C) 4 ta D) 6 ta 15 / 40 15. “Darbadar el” dostonida qoraqalpoqlarning kimdan yengilib, o‘z yerlarini tashlab ketish manzarasi aks ettiriigan? A) Eron hukmdori Nodirshoh B) Jung'or xoni Surtoyshi C) Buxoro xoni Abdullaxon II D) Qozoq xoni Abulxayrxon 16 / 40 16. Qoraqalpoqlarda kimlar “Jirov” deb atalgan? A) xalq baxshilari B) so'z ustalari C) qabila sardorlari D) urug' oqsoqollari 17 / 40 17. Kim qoraqalqoq xalq og'zaki ijodida ayrim shaxslar va jamiyatdagi kamchiliklar ustidan kuluvchi xalq qahramoni sifatida gavdalangan? A) Qublonbek B) Aldar ko'sa C) O'mirbek laqqi D) Mamay botir 18 / 40 18. Quyidagi asarlardan qay biri tarixiy voqealar solnomasi bo‘lib, unda xalqlarning kelib chiqishi, qoraqalpoq xalqining boshqa turkey xaiqlar bilan aloqasi, ularning hayotidagi umumiylik madh etilgan? A) “Avlodlar” B) “Edigey” C) “Omongeldi” D) “Qirqqiz” 19 / 40 19. Dishan qal’a nima maqsadda bunyod etilgan? A) xonning 2 ta saroyini shahar ichkarisiga kiritish maqsadida B) shahar aholisi o'rtasida o'ziga xos devor vujudga keltirish maqsadida C) shaharni tashqi dushmanlardan himoya qilish maqsadida D) markaziy hokimiyatni mustahkamlash maqsadida 20 / 40 20. 14.1997-yil Xiva shahrining 2500 yilligi munosabati bilan chop etilgan asarni aniqlang. A) “O‘zbeklar Xorazmda” B) “Shajarayi Xorazmshohiy” C) “Xiva - ming gumbaz shahri” D) “Eng go'zal tarix” 21 / 40 21. Qachon qoraqalpoq vakillari qozoq xoni Abulxayrxon elchilari tarkibida Peterburg shahriga borishgan? A) 1723-yilda B) 1726-yilda C) 1718-yilda D) 1731-yilda 22 / 40 22. Korandalar kimlar? A) Davlat yerida yollanma xizmat bilan shug'ullanuvchilar B) Vaqf yerlarini ijaraga oluvchilar C) Xususiy yerlarni ijaraga oluvchilar D) Davlat yerini ijaraga oluvchilar 23 / 40 23. Dishan qal’a devori qalinligi qancha metrni tashkii etgan? A) 4-5 metrni B) 2-3 metrni C) 5-6 metrni D) 6-7 metrni 24 / 40 24. Quyidagi qaysi baxshi 1730-1784-yillarda yashab, ijod etgan? A) Berdaq B) Zevar C) Jiyen Jirov D) Ajiniyoz 25 / 40 25. Xorazmning tarixnavislik maktabiga asos solgan tarixiy shaxsni aniqlang. A) Ogahiy B) Munis Xorazmiy C) Hasanbek Rumlu D) Abulg‘ozi Bahodirxon 26 / 40 26. Xiva xonligi tarixiga tegishli quyidagi manbalardan qaysi biri o‘zbek tilida chop qilingan? A) “Xiva va xonlikning froshqa shaharlari hamda qishloqlari, savdo-sotig'i va sanoati” asari B) “O'rta Osiyo bo'ylab sayohat” asari C) “Rossiyaning keyingi 300 yilda Buxoro va Xiva bilan aloqasi” asari D) “O‘zbeklar Xorazmda”, ’’Inoqlar hukmdorligi”, “Qo'ng'irot sulolasi” asarlari 27 / 40 27. Abulg'oziy Bahodirxon nechanchi yillarda yashagan? A) 1605-1663-yillar B) 1604-1663-yillar C) 1609-1664-yillar D) 1603-1664-yillar 28 / 40 28. Qoraqalpoq xalqiga o‘zini-o‘zi boshqarish huquqini qaysi Xiva xoni bergan? A) Olloqulixon B) Said Muhammadxon C) Muhammad Aminxon D) Muhammad Rahimxon 29 / 40 29. Qoraqalpoq jirovlari qahramonlik dostonlarini qanday musiqiy asbob asosida ijro etishgan? A) do'mbira B) dutor C) qo‘biz D) g'ijjak 30 / 40 30. Qoraqalpoqlarning xalq qo‘shiqlarida qaysi qahramonlar ulug‘lanadi? A) Qublan botir, Maman botir, Omongeldi, Arslon, Qulbobo B) Oydo'stbiy, Olloyorbey, Esangeldi, Po'latxon C) Maman botir, Esangeldi mahram, Oydo'stbiy, Ernazarbiy D) Surtoyshi, Arslon, Omongeldi, Edigey, O'tbosgan 31 / 40 31. Qoraqalpoqlarning xalq sifatida shakllanish jarayoni qaysi qabila negizida boshlangan? A) yovmutlar B) o‘g‘uz!ar C) bijanaklar D) no‘g‘oylar 32 / 40 32. Ajiniyozni O’rta Osiyoga tanitgan asari... A) “Qiz Mengam bilan aytishuv" B) “Kerak”, “Bo'ladi”, “Yahshi”, “Yigitlar” C) “Darbadar el” D) “Bo'zatov” 33 / 40 33. Munisning “Firdavs ul-iqbol” asari Xorazmning nechanchi yillardagi tarixiga bag‘ishlangan? A) 1572-1825-yillar B) 1512-1663-yillar C) 1512-1825-yillar D) 1512-1812-yillar 34 / 40 34. Qoraqalpoq xalqining bijanaklar negizida xalq sifatida shakllanish tarixi boshlangan asrni aniqlang. A) VIII asr B) В) VII asr C) X asr D) С) IX asr 35 / 40 35. Qoraqalpoq harbiy qismlari kim tomonidan boshqarilgan? A) Botirlar B) Biylar C) Yuzboshi D) Tumanboshi 36 / 40 36. Jiyen Jirov tomonidan yozilgan she’rlarni qayd eting? A) “Bo'lgan emas”, “Umrim”, “Yordam ber”, “Hoy yigitlar, yigitlar”, B) “Hoy yigitlar, yigitlar”, “Yuragimda ko'p dog'im”, C) “Kerak”, “Bo'ladi”, “Bo'lmasa”, “Yaxshi”, “Yigitlar”, D) “Boy bolasi”, “Mening bolam”, “Hoy xonimiz, xonimiz”, “Xon yonida to'ralar” 37 / 40 37. Qoraqalpoq aholisi orasida kimlarning o‘rni katta bolgan? A) Barcha javoblar to‘g‘ri B) Biylar, botirlar, oqsoqollar C) Qozilar, raislar, miroblar D) Ruhoniylar, shayxlar, xo'jalar 38 / 40 38. Qaysi shahar O’rta Osiyo davlatlarini Eron bilan bog’lovchi muhim savdo yo'lida joylashgan edi? A) Xiva B) Marv C) Ko'hna Urganch D) Balx 39 / 40 39. “Xiva - ming gumbaz shahri” kitobi qaysi davr voqealarini o‘z ichiga oladi? A) XVI asrning birinchi yarmi B) XVII-XVII asrlar C) eng qadimgi davrdan - XVI asrgacha D) XVI-XIX asrning birinchi yarmi 40 / 40 40. “Xiva va xonlikning boshqa shaharlari hamda qishloqlari, savdo-sotig‘i va sanoati” nomli asar muallifini aniqlang. A) N.Ignatyev va S.Jukovskiy B) G.Danilevskiy va R.Baziner C) N.Muravyov D) N.Vaselevskiy Sizning ballingiz 0% Tomonidan Wordpress Quiz plugin Author: InfoMaster Foydali bo'lsa mamnunmiz