Uy » Mavzulatshitilgan testlar » Tarix mavzulashtirilgan » 10-sinf Jahon tarix » 10-sinf Jahon tarixi №6 10-sinf Jahon tarix 10-sinf Jahon tarixi №6 InfoMaster May 1, 2024 5 Ko'rishlar 1 izoh SaqlashSaqlanganOlib tashlandi 0 0% 0 Savol haqida xabar bering Bu savolda nima bo'ldi? Siz bo'sh hisobotni taqdim eta olmaysiz. Iltimos, ba'zi tafsilotlarni qo'shing. 1234567891011121314151617181920212223242526 Tomonidan yaratilgan InfoMaster 10-sinf Jahon tarixi №6 6-10-MAVZULAR YUZASIDAN TESTLAR 2-variant 1 / 26 Molotov-Ribbentrop paktiga ko'ra qaysi hududlar SSSR manfaatlari zonasi deb belgilangan edi? 1) Polshaning sharqiy qismi 2) G'arbiy Ukraina 3) Boltiqbo'yi davlatlari 4) Shimoliy Bukovitia 5) Finiyandiya 8) Bessarabiya A) 1, 2, 3, 6 B) 1, 3, 5, 7 C) 1, 3, 5, 8 D) 2, 4, 5, 7 2 / 26 Sovet davlatini eng oxirgi bo'lib qaysi davlat, qachon tan olgan edi? A) 1924-yil, Buyuk Britaniya B) 1934-yil Yaponiya C) 1931-yil, Ispaniya D) 1933-yil, AQSh 3 / 26 Rossiyada fuqarolar urushi bo'lib o‘tgan yillarni toping. A) 1918-yil yozi - 1921-yil kuzida B) 1919-yilning boshi - 1922- yil aprelida C) 1917-yil oktabr - 1922-yil kuzida D) 1918-yil yanvar - 1922-yil bahorida 4 / 26 1922-yil noyabrda .... A) RSFSRning birinchi Konstitutsiyasi qabul qilinadi B) Gizil armiya Vladivostok shahrini egallab, Tinch okeaniga chiqadi C) Rossiya harbiylari Port- Arturni to'liq o‘z qo'liga oladi D) Sovet Ittifoqi Millatlar Ligasiga a’zo bo'lib kiradi . 5 / 26 Sovet davlati kuchli iqtisodiy va siyosiy inqirozga kirgan davrda G'arb davlatlari och Rossiyaga yordam ko'rsatdilar va minglab odamlarni o'limdan qutqarib qoldilar. Bu jarayonlar kimning iltimosi asosida amalga oshirilgan? A) Kabo Lorin B) Ivan Dzerjinskiy C) Vladimir Lenin D) Fritof Nansen 6 / 26 SSSRda XX asrning 20-yillari oxiri – 30-yillar boshida amalga oshirilgan eng mashhur tadbir bu -..... A) Yangi hokimiyatning xalqaro miqyosda tan olinishi boldi B) Madaniy inqilobning amalga ishirilish jarayoni bo’ldi C) Mamlakatni industrlashtirish bo’ldi D) Qishloq xo‘jaligi sohasida kollektivlashtirish siyosatining jadal o'tkazilishi bo’ldi 7 / 26 Fuqarolar urushining asosiy sababi nimadan iborat bolgan? A) Harbiylar va ishchilar o'rtasidagi hokimiyat uchun kurash B) Chet el, ya’ni Antanta kuchlari tomonidan qo'llab- quvvatlanayotgan harbiylarning davlat tuzumidan noroziligi C) Jamiyatni qayta qurishning ezgu maqsadlari bilan ularni amalga oshirishning radikal usullari o'rtasidagi nomutanosiblik D) Imperiyaning mustamlakalaridagi aholi bilan markaz aholisining dunyoqarashlari o'rtasidagi qarama-qarshilik 8 / 26 XX asrning 20-yillarida sovetlar tashqi siyosatining asosiy vazifasi nima bo'lgan? A) Uzoq Sharqda bolsheviklar tartibini butunlay qaror toptirish B) Chet el intervensiyasi uchun G‘arb davlatlaridan qasos olish C) AQSh bilan munosabatlarni yanada mustahkamlash D) Yangi hokimiyatning xalqaro miqyosda tan olinishiga erishish 9 / 26 Sovet davlatida 1938-yilda boshlangan uchinchi besh yillik rejada asosan qanday maqsad rejalashtirilgan edi? A) Xususiy mulkchilikni butunlay tugatish B) Harbiy sanoat korxonalarini qurish C) Ishlab chiqarishni industrlashtirish D) Madaniy sohada inqilobni amalga oshirish 10 / 26 Quyidagi tarixiy voqealardan qay birlari orasidagi vaqt 10 yilni tashkil qiladi? A) Buyuk Britaniyaning mashhur radiokorporatsiyasi Bi-bi-si tashkil qilindi; G'arb davlatlari o'rtasida Myunxen kelishuvi imzolandi B) Molotov-Ribbentrop pakti imzolangan; Yaponiya Millatlar ligasidan chiqib ketdi C) Nemis qo'shinlari Parij shahriga kirib kelishadi; Yaponiya armiyasi Manchjuriyani bosib olib, u yerda Manchjo-Go davlatiga asos soladi D) Germaniyada uran yadrolari ajralib chiqishining zanjirli reaksiyasi kashf etiladi; SSSRda kollektivlashtirish siyosati boshlanadi 11 / 26 1917-yil oktabrda boshiangan fuqarolar urushi qaysi voqea bilan nihoyasiga yetgan edi? A) 1922-yilda SSSR tuzilishi bilan B) 1921 -yilda NEPga o'tilishi bilan C) 1922-yilda Uzoq Sharqda “Oq gvardiya”ning tor-mor qilinishi bilan D) 1924-yilda Yevropa davlatlari bilan aloqalartiklanishi bilan 12 / 26 Yaponiyaning qaysi harakati sovet-yapon munosabatlarida keskinlikni yuzaga keltirgan? A) 1931-1932-yillarda Manjuriyani bosib olishi B) AQSh bilan bolshevistik xavfga qarshi birgalikda harakat qilish haqida sulh tuzishi C) 1939-yilda Mo‘g‘iliston Xalq Respublikasi hududiga bostirib kirishi D) Millatlar Ligasi a’zoligidan chiqib, fashistik tartibni targ'ib qilgani 13 / 26 “Harbiy komsnimizm” ma’naviy sohada…. A) Bolsheviklar nazorati ostida va markscha-lenincha mafkura asosida fan, adabiyot va san’atni rivojlantirishdir B) Ma’muriy-buyruqbozlik boshqaruv usulining joriy qilinishidir C) Yangi tipdagi sovet maktablari tizimini yaratishdir D) Hukmron mafkura va axloq normasi sifatida marksizm o'rnatilishidir 14 / 26 Chet el intervensiyasining dastlabki davrida bolsheviklar hukumati qanday tashkilotchilik ishlarni amalga oshirgan? 1) Armiyada qat’iy tartib o'rnatildi; 2) Qo'shinlar soni 1 mln. kishidan oshdi; 3) Chor hukumatining ko‘plab general va ofitserlari sovetlar fomoniga jalb qilindi; 4) Mamlakat “yagona harbiy lager” deb e’lon qilindi; 5) Imperiyaning chekka o’lkalaridan katta armiya to'plandi; 6) Janubiy qo‘shni mamlakatlardan harbiy yordam so‘raydi; A) 1, 2, 3, 4 B) 1, 3, 4, 6 C) 1, 2, 4, 5 D) 2, 3, 5, 6 15 / 26 Rossiyada fuqaroiar urushi nihoyasiga yetgam yilda yana qanday tarixiy voqea sodir bo‘lgan edi? A) Ukraina, Kuban, Volgabo'yi va Qozog’iston o’lkalarida dahshatli ocharchilik oqibatida 7 mln.dan ortiq kishi ochlikdan vafot etadi B) AQShda Gerbert Guver prezident etib saylanadi C) Germaniya va Sovet Ittifoqi o'rtasida Rapallo shartnomasi imzolangan D) Vladimir Lenin vafot etib, mamlakatda Iosif Stalin asosiy rol o'ynay boshlagan 16 / 26 Rossiya imperiyasida sodir bo'lgan quyidagi voqealarni xronologik ketma- ketlikda joylashtiring. 1) “Harbiy kommunizm”dan Yangi iqtisodiy siyosatga o’tiladi; 2) Mamlakatni industriashtirishning birinchi 5 yilligi boshlandi; 3) SSSR tashkil qilindi; 4) Kavkazorti. va O’rta Osiyoda milliy-hududiy chegaralanishi o'tkaziladi A) 3, 1, 4, 2 B) 4, 1, 2, 3 C) 1, 3, 4, 2 D) 1, 4, 2, 3 17 / 26 Fuqarolar urushining yakunlovchi bosqichi qaysi hududlarda sovet hokimiyati o‘rnatilishi bilan harakterlanadi? A) Kavkazorti, O'rta Osiyo va Uzoq Sharq B) Kamchatka, Kavkazorti va Sibir C) Ural, Sibir va Kavkazorti D) Amurbo'yi va Primorye 18 / 26 “Harbiy kommunizm”ga xos bo'lgan xususiyatlarni aniqlang. 1) Ish haqini oziq-ovqat mahsulotiari bilan tolash; 2) Bozor iqtisodiyotini iqtisodiy manfaatdorlik va xo'jalik hisobi asosida rivojlantirish; 3) Xususiy mulkchilikni bekor qilish; 4) Pul-tovar munosabatlarini to‘xtatish va sanoatni milliylashtirish; 5) Ishchilarni ish haqini eng yuqori darajada oshirish; 6) Teng taqsimlashga asoslangan davlat tizimini o'rnatish; 7) Shahar bilan qishloq o‘rtasida to‘g‘ridan- to‘g‘ri mahsulot almashuvini yo'lga qo'yish; A) 1, 3, 4, 6, 7 B) 2, 3, 5, 6, 7 C) 1, 2, 3, 4, 6 D) 1, 2, 3, 5, 7 19 / 26 Quyidagi davlatlardan qay biridagi fashizmning mafkuraviy tizimi katolitsizm, an’anaviylik, sotsializm g'oyalari bilan to'ldirilgan millatchilik poydevoriga aylangan edi? A) Italiya B) Braziliya C) Ispaniya D) Yaponiya 20 / 26 Volgabo'yi, Ural, Sibir, Uzoq Sharq hududlarida sovet hokimiyati ag‘darilgan yilni aniqlang. A) 1918-yil B) 1917-yil C) 1919-yil D) 1921-yil 21 / 26 SSSRda majburiy boshiangich ta’lim joriy qilingan yilni aniqlang. A) 1930-yil B) 1934-yil C) 1932-yil D) 1929-yil 22 / 26 Sovet-Mo'g'iSiston ittifoqi qo'shinlari va Yaponiya o'rtasidagi jang qayerda bo'lib o'tgan edi? A) Xalxin-Gol daryosi yonida B) Hasan ko'li yaqinida C) Janubiy Saxalinda D) Enasoy daryosi atrofida 23 / 26 SSSRda kollektivlashtirish siyosati qaysi yillarni qamrab olgan edi? A) 1933-1937-yillar B) 1924-1929-yillar C) 1932-1937-yillar D) 1928-1933-yillar 24 / 26 Dehqoniardan ortiqcha oziq-ovqat mahsulotlarini majburiy va tekin tortib olish bu.... A) harbiy kommunizmning asosiy belgisi hisoblanadi B) oziq-ovqat taqsimoti tartibi hisoblanadi C) harbiy byurokratiya deb ataladi D) oziq-ovqat razvyortkasi hisoblanadi 25 / 26 Yaponiya armiyasi Hasan ko'li atrofida SSSR hududiga qachon bostirib kirishgan edi? A) 1944-yil B) 1941-yil C) 1939-yil D) 1938-yil 26 / 26 Sovet Ittifoqi va Yaponiya o'rtasida o'zaro hujum qilmaslik to'g'risida shartnoma qaysi yilda imzolangan edi? A) 1941-yilda Moskvada B) 1937-yilda Parijda C) 1942-yilda Nankinda D) 1939-yilda Tokioda 0% Testni qayta ishga tushiring Tomonidan Wordpress Quiz plugin Author: InfoMaster Foydali bo'lsa mamnunmiz