Uy » Attestatsiya testlar » Jismoniy tarbiya attestatsiya » Jismoniy tarbiya fanidan malaka savollari №2 Jismoniy tarbiya attestatsiya Jismoniy tarbiya fanidan malaka savollari №2 InfoMaster Fevral 12, 2024 42 Ko'rishlar 1 izoh SaqlashSaqlanganOlib tashlandi 0 0% 0 Savol haqida xabar bering Bu savolda nima bo'ldi? Siz bo'sh hisobotni taqdim eta olmaysiz. Iltimos, ba'zi tafsilotlarni qo'shing. 12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940 Tomonidan yaratilgan InfoMaster Jismoniy tarbiya fanidan malaka savollari №2 1.2. “Taʼlim-tarbiya jarayonini tashkil etishning huquqiy-meʼyoriy hujjatlari” modulidan test savollari 1 / 40 2017-yil 3-iyundagi PQ-3031-sonli qaror nomi keltirilgan qatorni koʻrsating A) “Jismoniy tarbiya va sport toʻgʻrisida”gi qaror B) “Jismoniy tarbiya va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaror C) “Taʼlim toʻgʻrisida”gi qaror D) “Sportni rivojlantirish vazirligi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida”gi qaror 2 / 40 Korrupsiya soʻzining maʼnosi nima? A) Lotincha “corruptio” soʻzidan olingan boʻlib, “toʻntarilish” degan maʼnolarni anglatadi B) Lotincha “corruptio” soʻzidan olingan boʻlib, “hokimiyat tepasiga chiqish” degan maʼnolarni anglatadi C) Lotincha “corruptio” soʻzidan olingan boʻlib, “yemirilish”, “buzilish” degan maʼnolarni anglatadi D) Lotincha “corruptio” soʻzidan olingan boʻlib, “hokimiyatni buzish” degan maʼnolarni anglatadi 3 / 40 Umumtaʼlim maktablarida sport boʻyicha sinfdan tashqari toʻgaraklarni tashkil etish uchun haftasiga necha soat belgilab berildi? A) 3 soatdan B) 2-3 soatdan C) 4 soatdan D) 2 soatdan 4 / 40 Qonunosti hujjatlariga quyidagilardan qaysilari kiradi? A) Konstitutsiyaviy qonunlar va vazirlikning buyruqlari B) Joriy qonunlar, Qaror, Farmoyish, Buyruq C) Konstitutsiya, Konstitutsiyaviy qonunlar, Joriy qonunlar D) Farmon, Qaror, Farmoyish 5 / 40 Umumiy oʻrta taʼlim toʻgʻrisida NIZOM qachon qabul qilingan? A) 2017-yil 15-mart 140-sonli QARORI B) 2018-yil 6-aprel 140-sonli QARORI C) 2018-yil 6-aprel 187-sonli QARORI D) 2017-yil 15-mart 187-sonli QARORI 6 / 40 Taʼlim olish shakllari koʻrsatilgan qatorni toping? A) Kichik yoshdagilar taʼlimi B) Sinfdan tashqari taʼlim C) Dual taʼlim D) Maxsus taʼlim 7 / 40 Uzluksiz taʼlim turining 3-yoʻnalishini koʻrsating? A) Oʻrta taʼlim B) Professional taʼlim C) Oliy taʼlim D) Maktabdan tashqari taʼlim 8 / 40 Prezident Shavkat Mirziyoevning 2018 yil 25-yanvardagi “Umumiy oʻrta, oʻrta maxsus va kasb-hunar taʼlimi tizimini tubdan takomillashtirish chora tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmoniga binoan Oʻzbekistonda qanday taʼlim tizimi joriy etildi? A) Umumtaʼlim maktablarida 11 yillik majburiy taʼlim tizimi joriy etildi B) Oliy oʻquv yurtlarida kechki va sirtqi boʻlimlar ochildi C) Umumtaʼlim maktablarida 9 yillik majburiy taʼlim saqlab qolindi D) Akademik litsey va kasb-hunar kollejlarida avvalgi holda tiklandi 9 / 40 Qonun hujjatlariga quyidagilardan qaysilari kiradi? A) 1. Mahalliy davlat hokimiyati organlari farmoyishlari B) Vazirliklar, davlat qoʻmitalari va idoralarning buyruqlari C) 2. Taʼlim tizimining qonunosti hujjatlari D) Konstitutsiya, Konstitutsiyaviy qonunlar, Joriy qonunlar 10 / 40 Qonunosti hujjatlar toʻliq koʻrsatilgan qatorni toping? A) Konstitutsiya, Konstitutsiyaviy qonunlar, Joriy qonunlar B) Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi tomonidan qabul qilinadigan qarorlar C) Eng muhim va barqaror ijtimoiy munosabatlarni tartibga soladigan hujjatlar D) Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining farmonlari, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarorlari, vazirliklar, davlat qoʻmitalari va idoralarining normativ-huquqiy hujjatlari, mahalliy davlat hokimiyati organlarining qarorlari 11 / 40 Jismoniy tarbiya va sport boʻyicha mutaxassislarni qayta tayyorlash va malaka oshirish kursining davomiyligi va oʻquv yuklamasining hajmi A) 4 hafta 145 soat B) 4 hafta 150 soat C) 4 hafta 122 soat D) 4 hafta 144 soat 12 / 40 Normativ-huquqiy hujjat tushunchasi toʻliq keltirilgan qatorni toping? A) Normativ hujjatlar toʻgʻrisidagi Qonunga muvofiq qabul qilingan, umummajburiy davlat koʻrsatmalari sifatida huquqiy normalarni belgilashga, oʻzgartirishga yoki bekor qilishga qaratilgan rasmiy hujjatga aytiladi B) Normativ hujjatlar toʻgʻrisidagi Qonunga muvofiq qabul qilingan hujjatga aytiladi. C) Belgilashga, oʻzgartirishga yoki bekor qilishga qaratilgan rasmiy hujjatga aytiladi. D) Normativ hujjatga aytiladi. 13 / 40 Qonun qanday xususiyatga ega huquqiy-meʼyoriy hujjat hisoblanadi? A) Oʻz vakolati doirasida muayyan maqsadga erishish yoʻlida qabul qiladigan va biror oqibat keltirib chiqaradigan hujjat B) Inson, jamiyat va davlat manfaatlari nuqtai nazaridan eng muhim hisoblanadigan ijtimoiy munosabatlarni mustahkamlash, rivojlantirish va tartibga solish vositasi C) Aniq boʻlmagan jismoniy va yuridik shaxslarga taalluqli boʻlib, uzoq muddatga amal qiladi. D) Individual tashkiliy xususiyatdagi hujjatdir 14 / 40 Qaror qanday xususiyatga ega meʼyoriy-huquqiy hujjat hisoblanadi? A) Individual tashkiliy xususiyatdagi hujjatdir B) Inson, jamiyat va davlat manfaatlari nuqtai nazaridan eng muhim hisoblanadigan ijtimoiy munosabatlarni mustahkamlash, rivojlantirish va tartibga solish vositasi C) Oʻz vakolati doirasida muayyan maqsadga erishish yoʻlida qabul qiladigan va biror oqibat keltirib chiqaradigan hujjat D) Aniq boʻlmagan jismoniy va yuridik shaxslarga taalluqli boʻlib, uzoq muddatga amal qiladi. 15 / 40 Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining nechanchi moddasida “Har kim bilim olish huquqiga ega. Bepul umumiy taʼlim olish davlat tomonidan kafolatlanadi. Maktab ishlari davlat nazoratidadir” deb koʻrsatilgan? A) 40-moddasida B) 43-moddasida C) 42-moddasida D) 41-moddasida 16 / 40 Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Zamonaviy maktablar”ni tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarorni qachon imzoladi A) 2021-yil 2-mart B) 2020-yil 26-oktyabr C) 2019-yil 26-noyabr D) 2019-yil 8-dekabr 17 / 40 Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti qanaqa turdagi meʼyoriy-huquqiy hujjatlar chiqarish vakolatiga ega? A) Konstitutsiya, farmon, qaror B) Farmon, farmoyish, qaror C) Qaror, farmoyish, qonun D) Farmon, farmoyish, buyruq 18 / 40 Oʻzbekiston Respublikasida mavjud sport unvonlari, sport razryadlari va malaka toifalari “Jismoniy tarbiya va sport toʻgʻrisida”gi Qonunning nechanchi moddasida keltirilgan? A) 31-moddasida B) 17-moddasida C) 20-moddasida D) 23-moddasida 19 / 40 Oʻzbekiston Respublikasida qonunlar qanday qabul qilinadi? A) Oliy Majlis tomonidan yoki referendum oʻtkazish orqali B) Oliy Majlis va Vazirlar Mahkamasi tomonidan C) Oliy Majlis va Oliy Sud tomonidan D) Oliy Majlis va Adliya vazirligi tomonidan 20 / 40 Oʻzbekiston Respublikasining “Normativ-huquqiy hujjatlar toʻgʻrisida”gi Qonuni qachon qabul qilingan? A) 2021-yil 20-aprel, OʻRQ-682-son B) 2020-yil 8-sentyabrda OʻRQ-682-son C) 2012-yil 18-noyabr OʻRQ-682-son D) 2020-yil 4-dekabrda OʻRQ-682-son 21 / 40 Badminton sport turi boʻyicha muntazam ravishda qanday sport musobaqalari oʻtkazish rejalashtirilgan A) “Qishlogʻing uchun gʻalaba qozon!”, “Rahbar kubogi”, “Imkoniyatingizdan koʻprogʻini bajaring!” B) “Rekorddan-yangi rekordga!” va “Giyohvand moddalarga qarshi!” C) “Sogʻlom tanda-sogʻlom fikr!”, “Bahor malikalari”, “Badminton ligasi” D) “Bahor malikalari”, “Badminton ligasi”, “Rahbar kubogi”, “Imkoniyatingizdan koʻprogʻini bajaring!” 22 / 40 Jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirishning aniq maqsadga qaratilgan dasturlarini ishlab chiqish va roʼyobga chiqarish qaysi davlat organi tomonidan amalga oshiriladi? A) Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senatining Fan, taʼlim, madaniyat va sport masalalari qoʻmitasi B) Jismoniy tarbiya va sport viloyat boshqarmalari C) Sport federatsiyalari D) Oʻzbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vazirligi 23 / 40 Oʻzbekiston Respublikasining eng muhim va barqaror ijtimoiy munosabatlarini tartibga soladigan huquqiy-meʼyoriy hujjat qaysi? A) Farmoyish B) Buyruq C) Qaror D) Qonun 24 / 40 Korrupsiyaga oid huquqbuzarlik…..? A) Oʻz xizmat lavozimidan suiisteʼmol foydalanish B) Manfaatlar toʻqnashuvi C) Korrupsiya alomatlariga ega boʻlgan, sodir etilganligi uchun qonun hujjatlarida javobgarlik nazarda tutilgan qilmishdir D) Shaxsning oʻz manfaatlarini ustun qoʻyish alomati 25 / 40 Konstitutsiya soʻzining maʼnosi? A) «Konstitutsiya» tushunchasi inglizcha «Constitutio» soʻzidan kelib chiqqan boʻlib, tatbiq etish maʼnosini bildiradi B) «Konstitutsiya» tushunchasi fransuzcha «Constitutio» soʻzidan kelib chiqqan boʻlib, amal qilish maʼnosini bildiradi C) «Konstitutsiya» tushunchasi lotincha «Constitutio» soʻzidan kelib chiqqan boʻlib, qoʻllayman degan maʼnosini bildiradi D) «Konstitutsiya» tushunchasi lotincha «Constitutio» soʻzidan kelib chiqqan boʻlib, oʻrnatish ,joriy etish maʼnosini bildiradi 26 / 40 Oʻzbekiston Respublikasining “Taʼlim toʻgʻrisida”gi Qonunining tuzilishi qanday? A) 11 ta bob, 75 ta moddadan iborat B) 8 ta bob, 66 ta moddadan iborat C) 6 ta bob, 34 ta moddadan iborat D) 5 ta bob, 84 ta moddadan iborat 27 / 40 Quyida keltirilgan qaysi huquqiy hujjat jismoniy tarbiya va sportning asosiy huquqiy manbai hisoblanadi? A) Oʻzbekiston Respublikasining “Bolalar sporti jamgʻarmasini tashkil etish toʻgʻrisida”gi Qarori B) Oʻzbekiston Respublikasining “Jismoniy tarbiya va sport toʻgʻrisida”dagi qonuni C) Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Oʻzbekistonda jismoniy tarbiya va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Qarori D) Fuqarolarnining oʻzini oʻzi boshqarishi toʻgʻrisidagi Qonun 28 / 40 “Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi farmon qachon qabul qilingan? A) 2019-yil 29-aprel B) 2020-yil 29-aprel C) 2018-yil 30-may D) 2021-yil 2-sentyabr 29 / 40 Oʻzbekiston Respublikasining 2030-yilga kelib PISA (The Programme for International Student Assessment) Xalqaro miqyosda oʻquvchilarni baholash dasturi reytingi boʻyicha jahonning birinchi nechtalik mamlakatlar qatoriga kiritish belgilangan? A) Jahonning birinchi 30 ta ilgʻor mamlakati qatoriga kirishiga erishish; B) Jahonning birinchi 500 ta ilgʻor mamlakati qatoriga kirishiga erishish; C) Jahonning birinchi 100 ta ilgʻor mamlakati qatoriga kirishiga erishish; D) Jahonning birinchi 50 ta ilgʻor mamlakati qatoriga kirishiga erishish; 30 / 40 Tayanch oʻrta taʼlim qaysi sinflarni qamrab oladi? A) I-IV-sinflar B) V-IX-sinflar C) VII-IX-sinflar D) I-IX-sinflar 31 / 40 Jismoniy tarbiya va sport sohasida yagona davlat siyosatini amalga oshiruvchi maxsus vakolatli davlat boshqaruvi organi qaysi? A) Sportni rivojlantirish vazirligi B) Jamoat tashkilotlari C) Vazirlar mahkamasi D) Boshqaruv organlari 32 / 40 Taʼlim olish huquqi “Taʼlim toʻgʻrisida”gi qonunning nechanchi moddasida keltirilgan? A) 8-moddasi B) 5-moddasi C) 4-moddasi D) 9-moddasi 33 / 40 Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning qaysi biri sportga taalluqli A) Ikkinchi tashabbus B) Birinchi tashabbus C) Uchinchi tashabbus D) Toʻrtinchi tashabbus 34 / 40 Oʻzbekiston Respublikasining “Taʼlim toʻgʻrisida”gi Qonuni qachon qabul qilindi? A) 2020-yil 23-sentyabrda B) 2018-yil 3-yanvarda C) 2017-yil 21-avgustda D) 2019-yil 5-martda 35 / 40 Oʻzbekiston Respublikasining Vazirlar Mahkamasi qanday hokimiyatni amalga oshiradi? A) Oʻz-oʻzini boshqaruvchi B) Sud hokimiyatni C) Ijro etuvchi D) Qonun chiqaruvchi 36 / 40 Yurtimizda yosh avlodni barkamol etib tarbiyalash maqsadida qanday sport oʻyinlari muntazam oʻtkazilib kelinmoqda? A) +“Umid nihollari”, “Barkamol avlod”, “Universiada” B) “Universiada”, “Ommaviy sport” C) “Barkamol avlod”, “Alpomish” va “Barchinoy” D) “Umid nihollari”, “Ommaviy sport” 37 / 40 Huquqiy-meyoriy hujjatlarining nechta turi mavjud? A) 5 ta B) 7 ta C) 15 ta D) 10 ta 38 / 40 Olimpiya va paralimpiya zaxiralari kollejlari, shuningdek, bolalar-o‘smirlar sport maktablari hamda ixtisoslashtirilgan bolalar-o‘smirlar sport maktablarida qabul kvotalari erkaklar va ayollar uchun 2024/2025-o‘quv yilidan boshlab necha foizga belgilandi? A) 50% B) 30% C) 70% D) 40% 39 / 40 Oʻzbekiston Respublikasida Oliy vakillik organi toping? A) Oliy Majlis B) Vazirlar Mahkamasi C) Prokuratura D) Sud hokimiyati 40 / 40 Sport-taʼlim muassasalari fаoliyatini 2025-yilgаchа rivojlаntirish dasturi toʻgʻrisidagi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti qarorini koʻrsating? A) 2021-yil 5-noyabrdagi PQ-5280 B) 2021-yil 5-noyabrdagi PQ-5282 C) 2021-yil 5-noyabrdagi PQ-5279 D) 2021-yil 5-noyabrdagi PQ-5281 0% Testni qayta ishga tushiring Tomonidan Wordpress Quiz plugin Author: InfoMaster Foydali bo'lsa mamnunmiz