Uy » Mavzulatshitilgan testlar » Tarix mavzulashtirilgan » 8-sinf O'zbekiston tarixi » 8-sinf O’zbekiston tarixi №5 8-sinf O'zbekiston tarixi 8-sinf O’zbekiston tarixi №5 InfoMaster May 4, 2023 30 Ko'rishlar 0 SaqlashSaqlanganOlib tashlandi 0 0 12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940 Tomonidan yaratilgan InfoMaster 8-sinf O'zbekiston tarixi №5 22-26-mavzular yuzasidan testlar 1 / 40 1. Qachondan boshlab Movarounnahr va Xorazmning mahalliy aholisi ham umumiy nom bilan o'zbek deb atala boshlagan? A) XVI asr B) В) XV asr C) С) XII asr D) XVII asr 2 / 40 2. Movarounnahr hukmdori Boysung'ur Mirzo Boburning qamaliga qarshi yordam so‘ragan (a) va Bobur Mirzo Samarqand taxtini ikkinchi marotaba egallagan (b) vaqtda Muhammad Shayboniyxon qayerda bo‘lgan? 1) Bog‘i Dilkusho; 2) Yassi; 3) Konigil; 4) Dashti Qipchoq. A) a-4, b-3 B) a-3, b-1 C) a-2, b-3 D) a-1, b-4 3 / 40 3. Ibrohimbiy qaysi qabiladan edi? A) qatag'on qabilasidan B) qipchoq qabilasidan C) yuz qabilasidan D) kenagas qabilasidan 4 / 40 4. Nodir Muhammadxon Balxda hokimlik qilgan yillarni aniqlang. A) 1646-1651-yillar B) 1645-1651-yillar C) 1645-1647-yillar D) 1644-1649-yillar 5 / 40 5. Subhonqulixon davrida tibbiyot rivojlanib qayerda “ Dor-ush-shifo “ qurildi ? A) Toshkent B) Buxoro C) Karmana D) Samarqand 6 / 40 6. Quyida faqat mulki xolis yer egaligi shakliga oid bo`lganini aniqlang 1)davlatdan yer sotib olish orqali qaror topgan 2)yerdan olinadigan daromad xonning xarajatlariga va vaqflarga xayr-ehson uchun sarflangan 3)davlatdan yer sotib olgan kishi shu yerning 2/3 qismini Davlat ixtiyorida qoldirgan 4)masjid va madrasaga tegishli yerlar edi A) 1.3 B) 2.4 C) 1,2,3 D) 2,3,4 7 / 40 7. Amir Haydar qaysi viloyatlarni amirlik tarkibida saqlab qolish uchun kurash olib borishga majbur bo`ldi ? A) Nurota ,Qo`bodiyon B) Shahrisabz va Miyonqol C) Balx,Hisor D) Hisor va O`ratepa 8 / 40 8. Rossiya Sibir xonligiga qarshi qaysi yili va kim boshchiligida qo`shin yubordi ? A) 1584-yil ,Ivanov B) 1591-yil, Ko`chimxon C) 1601-yil ataman Nechay D) 1581-yil,Yermak 9 / 40 9. Buxoro amirligidagi harbiy harakatalar chog`ida aholidan olinadigan favqulodda soliq qanday atalgan ? A) jul B) zobitona C) ixrojot D) to`la 10 / 40 10. Quyida berilgan javoblardan qaysi biri Amir Nasrullo davrida sodir bo`lmagan ? A) Aleksandr Byorns boshchiligidagi navbatdagi ingliz missiyasining Buxoroga tashrifi B) Buyuk Britaniyaning Afg`onistonga harbiy harakatlarni boshlashi C) she`rlaridan 2 devon , bizgacha 3 ming misra she`rlari yetib kelgan ijodkorning vafoti D) " Tarixi jahonkushoy " asarining yozilishi 11 / 40 11. Xiva shahri qaysi asrda bunyod etilgan ? A) mil.avv V asr B) milodiy III asr C) mil.avv II asr D) mil.avvIV asr 12 / 40 12. Mihammad Amin qaysi yili va kimlarning madadiga tayangan holda inoqlik lavozimiga ko`tarildi ? A) 1741-yil/ savdogar va zodagon B) 1764-yil/ hunarmand va ruhoniylar C) 1714-yil/ yirik qabila boshliqlari va savdogar D) 1761-yil/ yirik zodagonlar va ruhoniylar 13 / 40 13. Xorazm taxtiga quyidagi qaysi shaxs taklif etildi? A) Dashti Qipchoqdagi Shaybon avlodlaridan bo`lmish Berka Sulton o`g`li Eltuzarxon B) Hojitarxondagi Shaybon avlodlaridan bo`lmish Berka Sulton o`g`li Elbarsxon C) Dashti Qipchoqdagi Shaybon avlodlaridan bo`lmish Jonibek Sulton o`g`li Elbarsxon D) Dashti Qipchoqdagi Shaybon avlodlaridan bo`lmish Berka Sulton o`g`li Elbarsxon 14 / 40 14. Atrek daryosi qaysi davlatlar hududiga to`g`ri keladi ? A) Turkiya va Iroq B) Eron va Turkmaniston C) Tojikiston va Qirg`iziston D) Turkmaniston va Afg`oniston 15 / 40 15. Quyida berilganlardan qaysi ma`lumotlar yasovulboshiga tegishli ? 1)xonlik xavfsizlik xizmatini boshqargan 2)maxfiy davlat hujjatlarining saqlanishiga javobgar bo`lgan 3)xonning qo`riqlanishiga javobgar 4)qo`shinga qo`mondonlik qilgan 5)qo`shinning holati uchun javobgar bo`lgan 6)turkman qabilalaridan tuzilgan qo`shinni boshqargan A) 2,3,4,5 B) 1,2,3,5 C) 1,5,6 D) 1,2,3,4,6 16 / 40 16. Xiva xonligining qo`ng`irotlardan bo`lgan qaysi hukmdori o`zini xon deb e`lon qildi va rasman davlatda qo`ng`irotlar hukmronligi o`rnatildi ? A) Muhammad Rahimxon I-1825-yil B) Eltuzarxon-1804-yil C) Olloqulixon-1830-yil D) Avaza Muhammad -1790-yil 17 / 40 17. Quyida berilgan qaysi hukmdorlar (a) Yangi Uranch shahrini qurdirdi va (b) Yangi Urganch yaqinida Shohobod kanalini qazitdi? A) a-Muhammad Amin inoq,b-Eltuzarxon B) a-Abulg`oziyxon,b-Olloqulixon C) a-Abulg`oziyxon,b-Anushaxon D) a-Arab Muhamadxon,b-Anushaxon 18 / 40 18. Quyidagi qaysi Xiva xoni davrida davlat iqtisodiy jihatdan ancha mustahkamlandi ? A) Muhammad Amin inoq B) Eltuzarxon C) Muhammad Rahimxon I D) Avaz Muhammad inoq 19 / 40 19. Muhammad Amin inoq dastlab turkmanlarga qarshi kurashni tashkil eta olmay kimning huzuridan panoh topdi va qaysi yili yana qaytib kelib kurash uyushtirdi ? A) Rahimbiy/1761-yil B) Amir Haydar/1760-yil C) Amir Nasrullo/1775-yil D) Doniyolbiy otaliq/1770-yil 20 / 40 20. Moslashtiring Ma`lumki Xiva xonligida davlat xazinasiga daromad,asosan,mayda dehqon xo`jaliklari to`lagan soliqdan tushgan . Unga ko`ra qancha soliq olingan? 1)5 tanobdan 10 tanobgacha 2)10 tanobda ortiq yer berilgan xo`jaliklar 3)5 tanobgacha yer berilgan xo`jaliklar a)1 tila b) 2 tilla c) 3 tilla A) 1-c,2-b,3-a B) 1-b,2-c,3-a C) 1-a,2-c,3-b D) 1-b,2-a,3-c 21 / 40 21. Qaysi hukmdorlar davrida Ichanqal`ada ken ko`lamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirildi ? 1)Muhammad Amin inoq 2)Muhammad Rahimxon 3)Olloqulixon 4)Muhammad Aminxon A) 1,2,3,4 B) 1,2,3 C) 1,3,4 D) 2,3,4 22 / 40 22. Arab Muhammadxon davriga oid bo`lmaganini aniqlang? A) Xorazm davlati endilikda Xiva xonligi deb ataladigan bo`ladi B) parokandalik yuqori nuqtasiga yetadi C) Xiva xonligining parokandaligi,ayniqsa uning davrida yaqqol namoyon bo`ldi D) poytaxt Urganchdan Xivaga ko`chiriladi 23 / 40 23. Arab Muhammadxon davrida tashqi hujumlar kimlar tomonidan va qaysi shaharga yo`naltirilgan ? 1) ataman Nechay 2) Abbos I Ismoil Safaviy 4) ataman Shamay Urganch b) Xiva c) Xorazm A) 1,2-b B) 1,3,a C) 1,4-a D) 3,4-c 24 / 40 24. Qaysi yili Xiva xonligiga qoraqalpoqlar ham bo`ysundirildi ? A) 1810-yil B) 1815-yil C) 1812-yil D) 1811-yil 25 / 40 25. Olloqulixon davrida koshinkorlik san`ati yuksak cho`qqiga chiqdi . Bunga qaysi me`moriy inshootlar misol bo`la oladi ? A) Ko`hna ark va Kaltaminor B) Ichanqal`a memoriy ansambli va Pahlavon Mahmud maqbarasi C) Pahlavon Mahmud maqabarasi va Kaltaminor D) Pahlavon Mahmud maqabarasi va Ko`hna ark 26 / 40 26. Muhammad Rahimxon I davrida paydo bo`lgan Oliy Kengash tarkibidagi barchani aniqlang 1) mehtar 2) qo`shbegi 3) devonbegi 4) naqib 5) shayxulislom 6) bosh qozi 7) inoq 8) otaliq 9) biylar 10) xonning yaqin qarindoshlari A) 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 B) 1,3,4,5,6,7,8 C) 3,4,5,6,7 D) 1,2,4,5,6 27 / 40 27. Xiva xonligida qo`shbegi qanday ishlar bilan shug`ullangan? 1)to‘planadigan soliqlarning davlat xazinasiga tushishini ta’minlagan 2)moliya ishlari uchun javobgarlik 3)qo‘shinning holati uchun javobgar bo`lgan 4)barcha harbiy harakatlarda ishtirok etgan 5)xonlikda bosh vazir hisoblangan A) 1,2,3,4 B) 2,3,5 C) 1,3,5 D) 1,2,5 28 / 40 28. Qaysi Buxoro xoni Xivaga noib etib eshikog`aboshi Shohniyozni tayinlaydi ? A) Abdullaxon II B) Abulfayzxon C) Subhonqulixon D) Abdulazizxon 29 / 40 29. Xiva xonligi qo`ng`irotlar sulolasi davrida bosh vazir qaysi amaldor hisoblangan va u yana qanday nomlar bilan ulug`langan ? A) devonbegi/ vaziri a`zam,dasturi mukarram,qozi xoss B) naqib/ vaziri a`zam,dasturi mukarram,nizom al- mulk C) qutvol/ vaziri a`zam,sohibi devoni a`lo,nizom al- mulk D) mehtar/ vaziri a`zam,dasturi mukarram,nizom al- mulk 30 / 40 30. Qaysi yili birinchi Xiva taxtiga Qozoq xonligida chingiziy sulton Elbarsxon o`tqizildi ? A) 1715-yil B) 1764-yil C) 1735-yil D) 1728-yil 31 / 40 31. Xorazm Shayboniyxon bosqini arafasida kimga va qaysi davlatga tegishli edi ? A) Sulton Husayn Boyqaro/Xuroson B) Shohrux Mirzo/Xuroson C) Bobur Mirzo/Farg`ona D) Sulton Abu Said/Movarounnahr 32 / 40 32. Abulg`oziyxonga tegishli ma`lumotlarni aniqlang 1)Eronda 10 yil tutqunlikda yashadi 2)davlatning boshqaruv tuzilmasini o`zgartirdi 3)o`zaro nizo qiluvchi urug`lar boshliqlari o`rtasidagi to`qnashuvlarning oldini olish uchun Amudaryoning quyi oqimida yashovchi aholini to`rtta birlashmaga bo`ldi 4)ayrim viloyatning hokimligiga urug` boshliqlarini tayinladi 5)Yoyiq kazaklari hujumlarini qaytarishga erishdi A) 1,2,3,4 B) 1,3,5 C) 1,2,4,5 D) 1,2,5 33 / 40 33. Anushaxon taxtdan ag`darilgach tez orada Xiva xonligi uchun qaysi davlat manfaatlari to`qnashdi ? 1) Rossiya 2) Eron 3) Buxoro 4) Buyuk Britaniya 5) Qo`qon xonligi A) 1,2,3 B) 1,3,5 C) 1,2,4 D) 2,4,5 34 / 40 34. Xorazm bosqinga uchragan yillarni aniqlang A) 1505-yil Shayboniyxon/ 1512-yil Taxmasp II B) 1505-yil Shayboniyxon/ 1512-yil Bobur C) 1505-yil Shayboniyxon/ 1510-yil Ismoil D) 1505-yil Abbos / 1510-yil Ismoil 35 / 40 35. Quyidagi qaysi Xiva xoni islohotlari ko`chmanchilar va yarim ko`chmanchilarning o`troqlashish jarayonini kuchaytirishga xizmat qildi? A) Arab Muhammadxon B) Elbarsxon C) Abulg`oziyxon D) Asfandiyorxon 36 / 40 36. Xiva xonligini chegaralang 1) Orol dengizi havzasi 2) Kaspiy dengizi Atrek va Saraxs a)g`arb b) janub c) shimol A) 1-c,2-b,3-a B) 1-a,2-c,3-b C) 1-c,2-a,3-b D) 1-b,2-a,3-c 37 / 40 37. Atamalarni to`g`ri tartibda joylashtiring 1)barot 2) salg`ut 3) zakot 4) beggar a)rasman 12 kunlik mehnat majburiyati b)soliqni yilning boshida yoki bir necha yillik soliqni avvaldan undirilishi c) yer solig`I d) hunarmand,savdogar va chorvador to`lagan soliq A) 1-a,2-c,3-d,4-b B) 1-b,2-c,3-d,4-a C) 1-c,2-b,3-d,4-a D) 1-b,2-d,3-c,4-a 38 / 40 38. " Buxorochi " deb atalgan savdogarlar qaysi mamlakatlar bilan savdo olib borganlar ? A) Eron,Iroq,Qozoq juzlari B) Buxoro,Eron,Afg`oniston C) Rossiya,Turkiya va Buxoro D) Eron,Buxoro,Turkiya 39 / 40 39. Xiva xonligiga oid to`g`ri ma`lumotni aniqlang A) aholisi 500 ming kishiga yaqin,uning 75 foizi o`zbeklar,25 foizi turkmanlar B) aholisi 800 ming kishiga yaqin,uning 55 foizi o`zbeklar,36 foizi turkmanlar C) aholisi 800 ming kishiga yaqin,uning 65 foizi o`zbeklar, 26 foizi turkmanlar D) aholisi 600 ming kishiga yaqin,uning 55 foizi o`zbeklar,36 foizi turkmanlar 40 / 40 40. Muhammad Rahimxon I davrida qaysi sabablar tufayli xonlikni siyosiy jihatdan birlashtirish hayot- mamot masalasi edi ? A) Xonlikka turkmanlarnning hujumlari tinmasligi; Rossiya tomondan mustahkamlangan Orenburg Liniyasi B) Rossiya tomondan mustahkamlangan Orenburg liniyasi;Buxoro amirligi hujumlariga qarshi tura olish C) Buxoro amirligi hujumlariga qarshi tura olish; qoraqalpoqlar va turkmanlarni yana xonlik fuqaroligiga qo`shib olish D) Rossiya tomondan mustahkamlangan Orenburg liniyasi;Ocharchilik va vabo, Amudaryoning o`z o`zanini o`zgartirishi Sizning ballingiz 0% Tomonidan Wordpress Quiz plugin Author: InfoMaster Foydali bo'lsa mamnunmiz