Uy » Mavzulatshitilgan testlar » Tarix mavzulashtirilgan » 10-sinf Jahon tarix » 10-sinf Jahon tarixi №6 10-sinf Jahon tarix 10-sinf Jahon tarixi №6 InfoMaster May 1, 2024 5 Ko'rishlar 1 izoh SaqlashSaqlanganOlib tashlandi 0 0% 0 Savol haqida xabar bering Bu savolda nima bo'ldi? Siz bo'sh hisobotni taqdim eta olmaysiz. Iltimos, ba'zi tafsilotlarni qo'shing. 1234567891011121314151617181920212223242526 Tomonidan yaratilgan InfoMaster 10-sinf Jahon tarixi №6 6-10-MAVZULAR YUZASIDAN TESTLAR 2-variant 1 / 26 SSSRda majburiy boshiangich ta’lim joriy qilingan yilni aniqlang. A) 1934-yil B) 1929-yil C) 1930-yil D) 1932-yil 2 / 26 Chet el intervensiyasining dastlabki davrida bolsheviklar hukumati qanday tashkilotchilik ishlarni amalga oshirgan? 1) Armiyada qat’iy tartib o'rnatildi; 2) Qo'shinlar soni 1 mln. kishidan oshdi; 3) Chor hukumatining ko‘plab general va ofitserlari sovetlar fomoniga jalb qilindi; 4) Mamlakat “yagona harbiy lager” deb e’lon qilindi; 5) Imperiyaning chekka o’lkalaridan katta armiya to'plandi; 6) Janubiy qo‘shni mamlakatlardan harbiy yordam so‘raydi; A) 1, 2, 4, 5 B) 2, 3, 5, 6 C) 1, 3, 4, 6 D) 1, 2, 3, 4 3 / 26 Rossiyada fuqarolar urushi bo'lib o‘tgan yillarni toping. A) 1918-yil yozi - 1921-yil kuzida B) 1918-yil yanvar - 1922-yil bahorida C) 1919-yilning boshi - 1922- yil aprelida D) 1917-yil oktabr - 1922-yil kuzida 4 / 26 1917-yil oktabrda boshiangan fuqarolar urushi qaysi voqea bilan nihoyasiga yetgan edi? A) 1922-yilda Uzoq Sharqda “Oq gvardiya”ning tor-mor qilinishi bilan B) 1922-yilda SSSR tuzilishi bilan C) 1924-yilda Yevropa davlatlari bilan aloqalartiklanishi bilan D) 1921 -yilda NEPga o'tilishi bilan 5 / 26 SSSRda XX asrning 20-yillari oxiri – 30-yillar boshida amalga oshirilgan eng mashhur tadbir bu -..... A) Madaniy inqilobning amalga ishirilish jarayoni bo’ldi B) Yangi hokimiyatning xalqaro miqyosda tan olinishi boldi C) Qishloq xo‘jaligi sohasida kollektivlashtirish siyosatining jadal o'tkazilishi bo’ldi D) Mamlakatni industrlashtirish bo’ldi 6 / 26 Rossiyada fuqaroiar urushi nihoyasiga yetgam yilda yana qanday tarixiy voqea sodir bo‘lgan edi? A) Germaniya va Sovet Ittifoqi o'rtasida Rapallo shartnomasi imzolangan B) Ukraina, Kuban, Volgabo'yi va Qozog’iston o’lkalarida dahshatli ocharchilik oqibatida 7 mln.dan ortiq kishi ochlikdan vafot etadi C) AQShda Gerbert Guver prezident etib saylanadi D) Vladimir Lenin vafot etib, mamlakatda Iosif Stalin asosiy rol o'ynay boshlagan 7 / 26 Quyidagi tarixiy voqealardan qay birlari orasidagi vaqt 10 yilni tashkil qiladi? A) Nemis qo'shinlari Parij shahriga kirib kelishadi; Yaponiya armiyasi Manchjuriyani bosib olib, u yerda Manchjo-Go davlatiga asos soladi B) Molotov-Ribbentrop pakti imzolangan; Yaponiya Millatlar ligasidan chiqib ketdi C) Buyuk Britaniyaning mashhur radiokorporatsiyasi Bi-bi-si tashkil qilindi; G'arb davlatlari o'rtasida Myunxen kelishuvi imzolandi D) Germaniyada uran yadrolari ajralib chiqishining zanjirli reaksiyasi kashf etiladi; SSSRda kollektivlashtirish siyosati boshlanadi 8 / 26 SSSRda kollektivlashtirish siyosati qaysi yillarni qamrab olgan edi? A) 1924-1929-yillar B) 1933-1937-yillar C) 1932-1937-yillar D) 1928-1933-yillar 9 / 26 Fuqarolar urushining asosiy sababi nimadan iborat bolgan? A) Jamiyatni qayta qurishning ezgu maqsadlari bilan ularni amalga oshirishning radikal usullari o'rtasidagi nomutanosiblik B) Harbiylar va ishchilar o'rtasidagi hokimiyat uchun kurash C) Chet el, ya’ni Antanta kuchlari tomonidan qo'llab- quvvatlanayotgan harbiylarning davlat tuzumidan noroziligi D) Imperiyaning mustamlakalaridagi aholi bilan markaz aholisining dunyoqarashlari o'rtasidagi qarama-qarshilik 10 / 26 Sovet-Mo'g'iSiston ittifoqi qo'shinlari va Yaponiya o'rtasidagi jang qayerda bo'lib o'tgan edi? A) Hasan ko'li yaqinida B) Enasoy daryosi atrofida C) Xalxin-Gol daryosi yonida D) Janubiy Saxalinda 11 / 26 “Harbiy komsnimizm” ma’naviy sohada…. A) Hukmron mafkura va axloq normasi sifatida marksizm o'rnatilishidir B) Bolsheviklar nazorati ostida va markscha-lenincha mafkura asosida fan, adabiyot va san’atni rivojlantirishdir C) Ma’muriy-buyruqbozlik boshqaruv usulining joriy qilinishidir D) Yangi tipdagi sovet maktablari tizimini yaratishdir 12 / 26 Quyidagi davlatlardan qay biridagi fashizmning mafkuraviy tizimi katolitsizm, an’anaviylik, sotsializm g'oyalari bilan to'ldirilgan millatchilik poydevoriga aylangan edi? A) Braziliya B) Yaponiya C) Italiya D) Ispaniya 13 / 26 Fuqarolar urushining yakunlovchi bosqichi qaysi hududlarda sovet hokimiyati o‘rnatilishi bilan harakterlanadi? A) Kamchatka, Kavkazorti va Sibir B) Ural, Sibir va Kavkazorti C) Kavkazorti, O'rta Osiyo va Uzoq Sharq D) Amurbo'yi va Primorye 14 / 26 Sovet Ittifoqi va Yaponiya o'rtasida o'zaro hujum qilmaslik to'g'risida shartnoma qaysi yilda imzolangan edi? A) 1941-yilda Moskvada B) 1937-yilda Parijda C) 1942-yilda Nankinda D) 1939-yilda Tokioda 15 / 26 Yaponiyaning qaysi harakati sovet-yapon munosabatlarida keskinlikni yuzaga keltirgan? A) AQSh bilan bolshevistik xavfga qarshi birgalikda harakat qilish haqida sulh tuzishi B) 1931-1932-yillarda Manjuriyani bosib olishi C) 1939-yilda Mo‘g‘iliston Xalq Respublikasi hududiga bostirib kirishi D) Millatlar Ligasi a’zoligidan chiqib, fashistik tartibni targ'ib qilgani 16 / 26 Rossiya imperiyasida sodir bo'lgan quyidagi voqealarni xronologik ketma- ketlikda joylashtiring. 1) “Harbiy kommunizm”dan Yangi iqtisodiy siyosatga o’tiladi; 2) Mamlakatni industriashtirishning birinchi 5 yilligi boshlandi; 3) SSSR tashkil qilindi; 4) Kavkazorti. va O’rta Osiyoda milliy-hududiy chegaralanishi o'tkaziladi A) 3, 1, 4, 2 B) 4, 1, 2, 3 C) 1, 3, 4, 2 D) 1, 4, 2, 3 17 / 26 Sovet davlatida 1938-yilda boshlangan uchinchi besh yillik rejada asosan qanday maqsad rejalashtirilgan edi? A) Madaniy sohada inqilobni amalga oshirish B) Harbiy sanoat korxonalarini qurish C) Xususiy mulkchilikni butunlay tugatish D) Ishlab chiqarishni industrlashtirish 18 / 26 Volgabo'yi, Ural, Sibir, Uzoq Sharq hududlarida sovet hokimiyati ag‘darilgan yilni aniqlang. A) 1919-yil B) 1918-yil C) 1921-yil D) 1917-yil 19 / 26 Sovet davlati kuchli iqtisodiy va siyosiy inqirozga kirgan davrda G'arb davlatlari och Rossiyaga yordam ko'rsatdilar va minglab odamlarni o'limdan qutqarib qoldilar. Bu jarayonlar kimning iltimosi asosida amalga oshirilgan? A) Ivan Dzerjinskiy B) Kabo Lorin C) Fritof Nansen D) Vladimir Lenin 20 / 26 Sovet davlatini eng oxirgi bo'lib qaysi davlat, qachon tan olgan edi? A) 1934-yil Yaponiya B) 1931-yil, Ispaniya C) 1924-yil, Buyuk Britaniya D) 1933-yil, AQSh 21 / 26 Yaponiya armiyasi Hasan ko'li atrofida SSSR hududiga qachon bostirib kirishgan edi? A) 1941-yil B) 1938-yil C) 1939-yil D) 1944-yil 22 / 26 1922-yil noyabrda .... A) Gizil armiya Vladivostok shahrini egallab, Tinch okeaniga chiqadi B) RSFSRning birinchi Konstitutsiyasi qabul qilinadi C) Rossiya harbiylari Port- Arturni to'liq o‘z qo'liga oladi D) Sovet Ittifoqi Millatlar Ligasiga a’zo bo'lib kiradi . 23 / 26 XX asrning 20-yillarida sovetlar tashqi siyosatining asosiy vazifasi nima bo'lgan? A) AQSh bilan munosabatlarni yanada mustahkamlash B) Uzoq Sharqda bolsheviklar tartibini butunlay qaror toptirish C) Chet el intervensiyasi uchun G‘arb davlatlaridan qasos olish D) Yangi hokimiyatning xalqaro miqyosda tan olinishiga erishish 24 / 26 “Harbiy kommunizm”ga xos bo'lgan xususiyatlarni aniqlang. 1) Ish haqini oziq-ovqat mahsulotiari bilan tolash; 2) Bozor iqtisodiyotini iqtisodiy manfaatdorlik va xo'jalik hisobi asosida rivojlantirish; 3) Xususiy mulkchilikni bekor qilish; 4) Pul-tovar munosabatlarini to‘xtatish va sanoatni milliylashtirish; 5) Ishchilarni ish haqini eng yuqori darajada oshirish; 6) Teng taqsimlashga asoslangan davlat tizimini o'rnatish; 7) Shahar bilan qishloq o‘rtasida to‘g‘ridan- to‘g‘ri mahsulot almashuvini yo'lga qo'yish; A) 1, 3, 4, 6, 7 B) 1, 2, 3, 4, 6 C) 2, 3, 5, 6, 7 D) 1, 2, 3, 5, 7 25 / 26 Molotov-Ribbentrop paktiga ko'ra qaysi hududlar SSSR manfaatlari zonasi deb belgilangan edi? 1) Polshaning sharqiy qismi 2) G'arbiy Ukraina 3) Boltiqbo'yi davlatlari 4) Shimoliy Bukovitia 5) Finiyandiya 8) Bessarabiya A) 2, 4, 5, 7 B) 1, 2, 3, 6 C) 1, 3, 5, 8 D) 1, 3, 5, 7 26 / 26 Dehqoniardan ortiqcha oziq-ovqat mahsulotlarini majburiy va tekin tortib olish bu.... A) harbiy byurokratiya deb ataladi B) oziq-ovqat razvyortkasi hisoblanadi C) oziq-ovqat taqsimoti tartibi hisoblanadi D) harbiy kommunizmning asosiy belgisi hisoblanadi 0% Testni qayta ishga tushiring Tomonidan Wordpress Quiz plugin Author: InfoMaster Foydali bo'lsa mamnunmiz