Uy » Online olimpiada » Davlat va huquq asoslari olimpiada » 10-sinf Davlat va huquq asoslari olimpiada №1 Davlat va huquq asoslari olimpiadaTuman 2024-2025 o'quv yili 10-sinf Davlat va huquq asoslari olimpiada №1 InfoMaster Mart 28, 2025 11 Ko'rishlar SaqlashSaqlanganOlib tashlandi 1 /30 0 Savol haqida xabar bering Bu savolda nima bo'ldi? Siz bo'sh hisobotni taqdim eta olmaysiz. Iltimos, ba'zi tafsilotlarni qo'shing. 123456789101112131415161718192021222324252627282930 Tomonidan yaratilgan InfoMaster 10-sinf Davlat va huquq asoslari olimpiada №1 2024-yil 22-oktyabr: 2024-2025 o'quv yilida tuman bosqichida tushgan savollar. 1 / 30 1. Fikrlar mualliflari to'g'ri berilgan javobni aniqlang. 1. “Platon menga do‘st, lekin haqiqat qimmatlidir”. 2. “Agar sen inson bo‘lsang, xalq ehtiyoji to‘g‘risida bosh qotirmaydiganni inson deb atamagin”. 3. “Barcha g‘alabalar o‘z ustingdan g‘alaba qozonishdan boshlanadi. Bu eng oliy hokimiyat. O‘z ehtiroslarining quliga aylanish – eng qo‘rqinchli qullikdir”. 4. “Mehnat – g‘alaba, shon-shuhrat va boylik kaliti”. 5. “Agar davlat qonunlarga tayanmasa, u o‘zining shon-shuhrati va buyukligini uzoq vaqt saqlay olmaydi”. 6. “Bekorchilik va maishatparastlik nafaqat odobsizlikni tug‘diradi, ular bir vaqtda bemorlikka ham sabab bo‘ladi”. a) Abu Ali ibn Sino; b) o‘zbek xalq maqoli; c) Amir Temur; d) Seneka; e) Alisher Navoiy; j) Aristotel. A) 1-j, 2-e, 3-d, 4-b, 5-c, 6-a B) 1-d, 2-c, 3-j, 4-b, 5-e, 6-a C) 1-d, 2-e, 3-j, 4-b, 5-c, 6-a D) 1-j, 2-e, 3-a, 4-b, 5-c, 6-d 2 / 30 2. Qonunchilik palatasi qo'mitalaridan biri tomonidan qonun loyihasining oldindan ko'rib chiqilishi qonunchilik jarayonining nechanchi bosqichi hisoblanadi? A) 4-bosqich B) 3-bosqich C) 2-bosqich D) 1-bosqich 3 / 30 3. Maktabning sinfdan sinfga ko'chirish imtihonlarini topshirish vaqtida, ishlayotgan o'quvehiga, o'rtacha ish haqi saqlangan holda necha kun ishdan ozod qilish belgilab qo'yilishi mumkin? A) 8 kundan 10 kungacha B) 2 kundan 4 kungacha C) 4 kundan 6 kungacha D) 6 kundan 8 kungacha 4 / 30 4. Yolg'izlik halokatga olib keladi. Inson o'z shaxsiy talablari jihatidan boshqalardan ajralgan holda yashay olmaydi. Jamoa a'zolarining barchasi uchun majburiyhuquqiy qonunlar zarur bo'ladi. Zero, inson o'ziga kerakli narsalarni faqat jamiyat yordamida qo'lga kiritishi mumkin. Yuqoridagi fikr muallifini aniqlang. A) Shan Yan B) Abu Ali ibn Sino C) Amir Temur D) Abu Nasr Forobiy 5 / 30 5. Taqdimnoma kechiktirilmay ko'rib chiqilishi shart va ko'rilgan chora-tadbirlar haqida qancha vaqt ichida prokurorga yozma ravishda ma'lum qilinishi kerak? A) 1 oy ichida B) 10 kun ichida C) 3 kun ichida D) 15 kun ichida 6 / 30 6. O'zbekiston qachon SHHTga a'zo bo'lgan? A) 1993-yil 29-oktabr B) 1992-yil 2-mart C) 2001-yil 15-iyun D) 2002-yil 21-fevral 7 / 30 7. O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida nimalar oliy qadriyat hisoblanadi? A) Davlat manfaatlari ustunligi B) Davlat va jamiyat munosabatlari C) Qonun ustuvorligi D) Inson hayoti, erkinligi, sha'ni, qadr-qimmati 8 / 30 8. Huquqning ijtimoiy munosabatlarga ta'sir ko'rsatishga yordamlashadigan yo'llari, usullari, vositalarining yig'indisi nima deb ataladi? A) Huquqiy munosabat B) Huquqiy tartibga solish C) Huquq tarmoglari D) Yuridik takomillashuv 9 / 30 9. Muayyan maqsadlarga erishish (mamlakatlarning birgalikdagi mudofaasi, bojxona ishlarini, tashqi savdo aloqalarini tashkillashtirish va hokazo) uchun birlashgan suveren davlatlar muvaqqat ittifogi qanday nomlanadi? A) Davlat tuzilishi shakli B) Federatsiya C) Unitar D) Konfederatsiya 10 / 30 10. Mushtarak manfaatlar asosida fuqarolarning o'z xohishlari natijasida vujudga kelgan tuzilma - bu ... A) jamoat birlashmalari B) siyosiy partiyalar C) ijtimoiy harakatlar D) kasaba uyushmasi 11 / 30 11. Sud organlarining asosiy maqsadi yozilgan qatorni belgilang. A) inson huquq va erkinliklarini himoya qilish, jamiyatda qonuniylik va adolatni qaror toptirish B) odamlar o'rtasidagi nizo va mojarolarni davlatda qabul qilingan qonunlarni amaliyotda qo'llash asosida zo'ravonlik ishlatmasdan hal qilishida mujassamlashgan C) Fuqaroviy, jinoiy ishlarni va ma'muriy huquqbuzarliklar to'g'risidagi ishlarni birlamchi ko'rib chiqish D) O'zbekiston Respublikasi qonunlari va Oliy Majlis palatasi qarorlarini ko'rib chiqish 12 / 30 12. Huquqbuzarning qonun yoki huquq normalari belgilab qo'ygan majburiy talablarini buzishi ... A) Aybillik B) Huquqqa zidlik C) Ijtimoiy xavfillik D) Huquqbuzarlik 13 / 30 13. Necha yoshdan boshlab voyaga yetmagan o'spirin mustaqil chetga chiqishga oid notarial tasdiqlangan, ota-onalari roziligi bo'lgan taqdirda xorjiga kattalarning hamrohligisiz chiqishlari munkin? A) 15-16 yoshgacha B) 16-17 yoshgacha C) 15-18 yoshgacha D) 16-19 yoshgacha 14 / 30 14. ... - xalqaro muloqot jarayonida davlatlararo munosabatlarni tartibga solib turuvchi yuridik qoidalar majmuyi. Quyidagi jawoblar ichidan nuqtalar o'miga mos keladigan so'zni belgilang. A) Xalqaro majburiyat B) Xalqaro shartnoma C) Tashqi siyosat D) Xalqaro huquq 15 / 30 15. Etatik davlat belgilarini aniqlang. A) Davlat iqtisodiy-ijtimoiy munosahatlarni va hatto fuqarolarning shaxsiy hayotini ham o'z boshqaruvi ta'siriga olishga intiladi B) Huquqning ustuvorligi C) Inson huquqlari va erkinliklarining ta'minlanishi va himoyalanishi D) Davlat va fuqaroning bir-birlari oldida o'zaro mas'uliyati 16 / 30 16. Davlat organlari, muassasalari yoki xalq vakilligiga ariza, shikoyatlar bilan murojaat qilish qanday huquq turiga kiradi? A) shaxsiy B) madaniy C) siyosiy huquqlar D) ijtimoiy 17 / 30 17. Fuqarolarning davlat va jamoatchilik faoliyatini takomillashtirish bo'yicha tavsiyalarni ifodalovchi murojaati bu ... A) shikoyat B) ariza C) taklif D) huquq 18 / 30 18. Adliya vaziri haqida berilgan to'g'ri ma'lumotlarni aniqlang. 1. Hukumat a’zosi hisoblanadi; 2. Oliy Majlis Senati taqdimiga binoan Prezident tomonidan tayinlandi; 3.Vazirlar Mahkamasining taqdimiga binoan O‘zbеkiston Rеspublikasi Prеzidеnti tomonidan tayinlanadi; 4. Vazirlar Mahkamasining taqdimiga binoan Bosh vazir tomonidan tayinlanadi A) 1, 4 B) 2 C) 1, 3 D) 1, 2 19 / 30 19. Soliqlar va boshqa majburiy to'lovlarni joriy qilish kimning vakolatiga kiradi? A) Qonunchilik palatasi va senatning birgalikdagi vakolati B) Senatning vakolati C) Qonunchilik palatasining vakolati D) Prezidentning vakolati 20 / 30 20. Unitar davlatlar to'g'ri berilgan javobni toping? A) Yaponiya, Finlandiya, Misr, O'zbekiston, Fransiya, Italiya, Norvegiya B) Buyuk Britaniya, Fransiya, Yaponiya, Italiya, Norvegiya, Ispaniya, Portugaliya, Gretsiya C) Yaponiya, Finlandiya, Misr, O'zbekiston, Shveysariya, Fransiya, Buyuk Britaniya, Italiya D) Buyuk Britaniya, Fransiya, Italiya, Norvegiya, Ispaniya, Portugaliya, Gretsiya, Avstriya, Argentina 21 / 30 21. Saylovda qanday modellardan foydalaniladi? A) Mojaritar va proporsional B) Mojaritar C) Umumiylik prinsipi D) Proporsional 22 / 30 22. Mansabdor shaxs yoki fuqaro tomonidan qonun buzulishining mazmunidan kelib chiqgan holda prokuror jmoiy ish qo'zg'atish to'g'risida, ma'muriy javobgarlik ishlab chiqish to'g'risida nima chiqaradi? A) Taqdimnoma B) Ariza C) Qaror D) Ogohlantirish 23 / 30 23. Xususiy mulkdor bo'lish huquqi qaysi huquq turiga kiradi? A) shaxsiy B) madaniy C) iqtisodiy D) siyosiy 24 / 30 24. Mulkdor o'ziga tegishli bo'lgan mol-mulkka o'z xohishicha egalik qiladi, undan foydalanadi va uni tasarruf etadi. Mol-mulkdan foydalanish atrof-muhtiga zarar yetkazmasligi, boshqa shaxslarning, jamiyat va davlatning huquqlarini hamda qonuniy manfaatlarini buzmasligi kerak. Ushbu jumla O'zbekiston Respublikasi Konsitutusiyasining nechanchi moddasida aks etgan? A) 69-moddasida B) 70-moddasida C) 51-moddasida D) 66-moddasida 25 / 30 25. Voyaga yetmaganlarga nisbatan majburiy jamoat ishlari qancha muddatga tayinlanishi mumkin? A) faqat mehnatga layogatli voyaga yetmaganlarga nisbatan 60 soatdan 240 soatgacha B) voyaga yetmaganlarga nisbatan 60 soatdan 332 soatgacha C) faqat mehnatga layogatli voyaga yetmaganlarga nisbatan 60 soatdan 260 soatgacha D) faqat mehnatga layogatli voyaga yetmaganlarga nisbatan 60 soatdan 230 soatgacha 26 / 30 26. Intizomiy jazo turlari Mehnat kodeksining nechanchi moddasida belgilangan? A) 181-moddasida B) 178-moddasida C) 197-moddasida D) 180-moddasida 27 / 30 27. Sudya o'z lavozimiga mos kelmaydigan faoliyat bilan shug'ullangan hollarda ... A) sudyalar tegishli malaka kollegiyasi qarori bilan O'zbekiston Respublikasi Oliy sudyalar Kengashi taqdimoti bo'yicha sudyalar jazolanadilar B) Uning vakolatlari to'xtatib turiladi C) sudya majburiy karakterdagi tibbiy choralarga tortilishi mumkin D) sud qarori bilan noma'lum sabablarga ko'ra sudya bo'lmay turgan deb tan olinishi ham mumkin 28 / 30 28. Necha yoshga to'lguncha, voyaga yetmagan bolaning familiyasi ma'lum maqsadda ota-onasi birgalikda qabul qilgan qarori bilan o'zgartirishi mumkin? A) 13 yosh B) 21 yosh C) 16 yosh D) 18 yosh 29 / 30 29. Mehnat qonunchiligiga ko'ra ish vaqti 16 yoshdan 18 yoshgacha bo'lgan bolalarga haftasiga qancha soat ishlashga ruxsat etilgan? A) 30 soat B) 36 soat C) 32 soat D) 24 soat 30 / 30 30. Biometrik pasportning amal qilish muddati necha yil? A) 15 yil B) muddati belgilammagan C) 10 yil D) 5 yil 0% Testni qayta ishga tushiring Tomonidan Wordpress Quiz plugin Author: InfoMaster Foydali bo'lsa mamnunmiz